pixabay, twitter

Matej Mensatoris / / News
Sopka Etna opäť ukazuje svoju moc. Svojou poslednou erupciou ohrozila turistov a tiež štáb BBC, ktorý rozpálenej láve unikol len o vlások.

Talianska sopka Etna nachádzajúca sa na Sicílii už od konca februára opäť chrlí lávu. To láka mnohých dobrodruhov, ale aj televízne štáby, ktoré túto udalosť chcú zaznamenať. No tento živel dokáže byť aj poriadne nebezpečný. Svoje o tom už vie aj štáb britskej televízie BBC News, ktorý sa ocitol až príliš blízko sopky. Tá práve vtedy vybuchla a štáb mal čo robiť, aby vyviazol z tejto situácie v poriadku. 

Etna patrí medzi najaktívnejšie sopky na svete a lávu začala opäť chrliť včera, v skorých ranných hodinách. Ako uviedla redaktorka Rebecca Morella, keď sopka vybuchla, tak sa nachádzali tesne pod jej vrcholom. Odrazu ich začali zasahovať rozpálené skaly a žeravý popol. Napriek niekoľkým zraneniam, všetci tento incident prežili.

Okamžite začali zostupovať dole zo sopky, pričom ich stále „bombardovali“ kusy skál a všade okolo bola vriaca para. Niektorí ľudia mali poranenú hlavu, iní mali tržné rany, modriny či popáleniny.

Podľa vulkanológa Etna chrlí lávu o teplote až 1200 stupňov Celzia, takže kontakt s ňou znamená vždy veľký problém. Je to už tretia erupcia v priebehu troch týždňov a vyzerá to tak, že sopka zatiaľ ešte nepovedala posledné slovo.

Pozri aj: Sopka Etna sa opäť prebudila. Sledujte naživo, ako chŕli lávu

interez.sk (mmm), iflscience.com


Komentovať (0)