Bernie Worsfold

Matej Mensatoris / / Zviera
Obrovský austrálsky pytón chytil skutočne veľkú korisť. Žiaľ, klokan spolu so svojim mláďaťom nemali žiadnu šancu.

Prirodzený rešpekt voči plazom máme údajne zakódovaný v našich génoch. Aj to je dôvod, prečo sa fóbie voči hadom prejavujú pomerne často a mnohí ľudia sa na tieto živočíchy nedokážu ani len pozrieť. Na druhej strane musíme uznať, že hady sú skvelí predátori a vo všeobecnosti nepredstavujú pre ľudí veľké ohrozenie. Keď ale Austrálčan Bernie Worsford vyšiel na dvor svojho domu a videl, čo sa na jeho pozemku deje, nebolo mu všetko jedno. Had sa však o Bernieho nezaujímal, mal na práci niečo oveľa dôležitejšie ako zaoberať sa nejakým nedôležitým ľudským divákom. 

Bernie uviedol, že stretnutia s pytónmi na jeho záhrade nie sú ničím neobvyklým. Austrália je známa tým, že tam žije mnoho druhov hadov. Dokonca je to jediný kontinent či svetadiel na svete, kde žije viac jedovatých ako nejedovatých jedincov. V tom mal teda Bernie „šťastie“, keďže pytón patrí medzi nejedovaté hady. Svoju korisť usmrcuje udusením. Tú svojim silným telom zovrie a pri každom výdychu utiahne smrtiace zovretie. Korisť tak v priebehu pár minút zahynie na udusenie a nedostatok kyslíka.

To, čo ale Bernie na svojom pozemku videl, zarazilo aj jeho. Obrovský, niekoľko metrový pytón chytil dospelého klokana, ktorý mal vo svojom vaku mláďa. Bernie chcel pomôcť aspoň mláďaťu, no príroda, tak ako je krásna, tak je aj krutá a mláďa sa už zachrániť nepodarilo.

Bernie Worsfold
Bernie Worsfold

Had po udusení klokana hneď pristúpil k „stolovaniu“ a svoju korisť začal vcelku prehĺtať. Bernie uvádza, že celý proces trval niekoľko hodín a on sa na to chodil v pravidelných intervaloch pozerať. Situáciu opatrne sledoval aj Bernieho kôň, ktorého prítomnosť obrovského hada, ktorý požiera veľkého klokana očividne mierne rozrušovala.

Bernie Worsfold
Bernie Worsfold

Keď pytón klokana prehltol, tak sa pomaly odplazil z Bernieho pozemku preč. Pytónovi takéto veľké sústo vystačí na dlhé obdobie, pokojne aj na polrok, počas ktorého nemusí vôbec loviť.

Bernie Worsfold
Bernie Worsfold

Aj keď celý tento akt môže niekomu pripadať odporný a nechutný, my v redakcii oceňujeme, že Bernie nič nepodnikol a hada nechal dokončiť to, čo začal. Ak by totiž bol had pri prehĺtaní, či po dojedení vyrušený, svoju potravu by sa snažil vyvrhnúť, aby dokázal rýchlo ujsť. Vyvrhnutie takéhoto veľkého sústa by mu ale mohlo poškodiť tráviacu sústavu. Navyše by tak celý lov a smrť klokana s mláďaťom boli úplne zbytočné.

Pozri aj: Farmári v Nigérií zabili obrovského hada v domnení, že im zabíja dobytok. Keď ho rozrezali, zistili desivú skutočnosť

interez.sk (Matej Mensatoris), theladbible.com
0
Komentovať (0)