Ničivý požiar japonského zámku Shuri. Foto: SITA/AP

Na hrade Šuri, ktorý sa nachádza v meste Naha na japonskom ostrove Okinava, vo štvrtok ráno vypukol veľký požiar.

Oheň zachvátil viacero budov a pamiatku zapísanú na zozname Svetového dedičstva UNESCO takmer zničil. Hasiči ešte stále s ohňom bojujú, uviedol hovorca okinavskej polície s tým, že obyvateľov z okolia evakuovali do bezpečnejších oblastí.

Hasenie ničivého požiaru národnej japonskej kultúrnej pamiatky – hradu Šuri. Foto: SITA/AP

Požiar sa začal v hlavnej budove hradu a spálil hlavný chrám Seiden, severný chrám Hokuden a neskôr aj južný chrám Nanden. Čo oheň zapríčinilo, nie je známe. Nikto neutrpel zranenia.

Foto: SITA

Mnoho obyvateľov Naha prišlo k hradu a z cesty na kopci sledovali, ako horí. Viacerí si horiacu pamiatku vyfotili a niektorí aj plakali. „Mám pocit, ako keby sme stratili náš symbol,“ povedala starostka Nahy Mikiko Široma s tým, že urobí všetko, čo bude môcť, pre zachránenie ostatkov hradu. Hlavný tajomník japonskej vlády Jošihide Suga zase uviedol, že urobia všetko pre jeho rekonštrukciu.

Foto: SITA

Hrad Šuri je symbolom kultúrneho dedičstva z čias kráľovstva Rjúkju, ktoré v oblasti existovalo v rokoch 1429 – 1879. Počas druhej svetovej vojny, počas bitky o Okinavu v roku 1945, takmer celý hrad zhorel. V roku 1992 ho z veľkej časti zrekonštruovali a vznikol tam národný park. Na zoznam Svetového dedičstva UNESCO ho zapísali v roku 2000.

Foto: SITA

 

0
Uložiť článok
Komentovať