Foto: Meteorologist Bryan Bennett (FB), NOAA (Wikimedia)

Počet oficiálnych obetí hurikánu Maria dosiahol na Portoriku 51 ľudí. Podľa neoficiálnych zdrojov však prevyšuje 900.

Sezóna hurikánov bola tento rok poriadne divoká. Strednú a Severnú Ameriku najskôr zasiahol hurikán Irma a o pár dní neskôr túto oblasť položila na kolená Maria. Najdesivejšie následky zanechal hurikán Maria na ostrove Portoriko. Ešte dnes, po piatich týždňoch, ostáva na ostrove bez elektriny 2,6 milióna ľudí, 875-tisíc ľudí nemá prístup k pitnej vode. Oficiálny počet obetí hurikánu Maria na Portoriku dosiahol 51 ľudí. Podľa najnovších správ, ich však môže byť viac ako 900. 

Počet obetí hurikánu na Portoriku bol pre mnohých prekvapením. Ostrov bol totiž hurikánom doslova zrovnaný so zemou. Po viac ako mesiaci sa však objavujú správy, že počet obetí je v skutočnosti mnohonásobne vyšší. Podľa zistení reportérov z BuzzFeed News bolo na ostrove za posledný mesiac pochovaných viac ako 900 ľudí. Toto číslo sa podľa vyšetrovania investigatívnych reportérov v žiadnom prípade nemôže porovnávať s prirodzenou mortalitou. Podľa neoficiálnych zdrojov ide teda o obete hurikánu Maria.

Foto: Wikimedia

Secretary Perdue Statement on Hurricane Maria Assistance to Agricultural Producers in Puerto Rico and the U.S. Virgin…

Posted by U.S. Department of Agriculture on Freitag, 29. September 2017

Obrovský rozdiel medzi počtom oficiálnych obetí a pohrebov, ktoré boli na Portoriku za posledný mesiac vykonané, vznikol pravdepodobne v dôsledku zlyhania administratívy. Miestne úrady, nemocnice a krematóriá sú totiž po prírodnej katastrofe nútené oznamovať počet obetí na základe lekárskych správ a pitiev. Mŕtvy, ktorý je považovaný za obeť hurikánu, musí potom skončiť na súdnej pitve priamo v hlavnom meste. Zdá sa však, že úrady a krematóriá na Portoriku povolili kremáciu mŕtvych aj bez týchto administratívnych povinností. Mnohí riaditelia krematórií však tvrdia, že žiadne konkrétne usmernenia o tom, ako v prípade prírodnej katastrofy postupovať, nedostali.

Checking in on Puerto Rico one week after Hurricane Maria: Conditions are dire for 3.4 US citizens on the island &…

Posted by Meteorologist Bryan Bennett on Donnerstag, 28. September 2017

This undated photo provided by Hector Alejandro Santiago shows his farm in Barranquitas, Puerto Rico, destroyed by…

Posted by Fox News on Samstag, 30. September 2017

Zdá sa teda, že v Portoriku nikto presne nevedel ako kategorizovať obeť prírodnej katastrofy, v tomto prípade hurikánu Maria. Problém, ktorý touto situáciou vznikol, sa týka práve pozostalých. Kedže ich zosnulí príbuzní nie sú oficiálne obete prírodnej katastrofy, potom nemajú právo na finančnú pomoc, ktorá je vyhradená pre rodiny pozostalých. Z dôvodu nezvládnutia administratívy a pravdepodobne aj zlej informovanosti príslušných úradov a inštitúcií sa teda mnohí Portorikánci nikdy nedočkajú finančnej pomoci, na ktorú majú právo. Hurikán Maria, ktorý bol najsilnejším hurikánom na Portoriku za posledných 90 rokov bol zdá sa, aj najsmrteľnejším…

Pozri aj:Ako bude vyzerať svet do roku 2050? Toto sú udalosti, ktoré zmenia náš svet od základov

BuzFeed News, independent.co.uk, dailymail.co.uk

 

Príbehy
0
Komentovať (0)