Foto: Wikimedia

V stredoveku mali lekári veľmi zvláštne spôsoby liečenia viacerých porúch.

Stredoveká medicína je známa svojimi iracionálnymi pokusmi a rôznymi zaručenými metódami, ako človeka vyliečiť. Púšťanie žilou či používanie alkoholu namiesto anestézie je len zlomok toho, čo bolo bežnou praxou. Svojskú liečbu však zvolili aj pri problémoch s počatím dieťaťa. 

Catherine Rider, stredoveká historička, sa rozhodla pozrieť bližšie na to, aké „overené“ lieky na neplodnosť sa používali v 12. až 15. storočí. „Ak muž chcel, aby žena otehotnela čo najskôr, na prázdny žalúdok mala tri dni piť vývar z kocúrnika obyčajného a vína,“ píše sa vo viacerých medicínskych textoch. Ďalšia overená rada je vysušiť a rozomlieť prasačie semenníky a piť ich spolu s vínom po dobu troch dní. Nie je však jasné, či tento nápoj mala piť žena alebo muž.

Pixabay

Istá gynekologická štúdia s názvom Trotula hovorí o teórii, ako prísť na to, že je váš partner neplodný. Zistiť sa to dá pomocou moču, ktorý by sme mali nechať 10 dní odstáť. Ak sa v ňom objavia červíky, je to jasnou známkou neplodnosti. Neznámy autor tiež hovorí, že neúspešné počatie je rovnako vinou muža, ako aj ženy. Stredovek bol zvláštny aj z právneho hľadiska, neplodnosť totiž mohla byť dôvodom, prečo manželstvo anulovať. Častejšie sa však spomínala neplodnosť žien.

Pozri aj: 9 detailov, ktoré ste si nikdy nevšimli na svetoznámych obrazoch. Tieto maľby nesú oveľa viac záhad, ako by ste čakali

iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)