Foto: MovieStillsDB

James Wan svojím originálnym nápadom inšpiroval ďalších filmových tvorcov.

Snímka Saw: Hra o prežitie získala v roku 2004 množstvo fanúšikov. Príbeh dvoch mužov, ktorí sú uväznení kvôli krutému vrahovi a jedinou možnosťou ich vyslobodenia je splnenie úloh, sa dnes považuje za filmovú klasiku. Od jej premiéry ubehlo už 15 rokov, no stále si drží výnimočné postavenie v hororovom žánri.

Samotnému vzniku prvého dielu dnes už kultovej série Saw: Hra o život predchádzala krátkometrážna snímka, v ktorej režisér James Wan predstavil svoj unikátny nápad s bojom o vlastný život, ktorý sa odohráva v jednom uzavretom priestore. Táto snímka bola určená štúdiám, ktoré mali rozhodnúť, či k nakrúteniu filmu vôbec dôjde.

Foto: MovieStillsDB

Zožala úspech a o rok neskôr, v roku 2004, sa film Saw: Hra o prežitie dostal na strieborné plátna. James Wan sa zaslúžil o vytvorenie postavy Johna Kramera, ktorý kvôli pomste vymyslel unikátnu hru o život, založenú na plnenie presných inštrukcií, ktorých výsledkom boli často drastické a násilné scény.

Prebudíte sa v tmavej miestnosti a vôbec netušíte, kde ste. Keď sa zapne svetlo vidíte, že ste sa ocitli v cudzej miestnosti s ďalším mužom a mŕtvolou. Navyše ste pripútaný členkom k potrubiu, tak sú vaše pohyby obmedzené. Prečo ste sa sem dostali a kto je za tým, je záhadou. Zostáva iba niekoľko hodín, ktoré rozhodnú o vašom živote či smrti.

James Wan pri tvorbe postavy Jigsawa nadviazal na amerického detektíva Johna P. St. Johna, ktorý sa zaslúžil o vyriešenie niekoľkých stoviek brutálnych a najslávnejších vrážd, ktoré sa v histórii odohrali, a s ktorými si iní nevedeli dať rady. Bol prezývaný Puzzle alebo Jigsaw John.

Foto: MovieStillsDB

Nízky rozpočet premenil na niekoľko miliónové zisky

Režisér mal pri vzniku prvého dielu k dispozícii rozpočet 1,2 milióna dolárov. To, čo by niekto mohol brať ako najväčšiu nevýhodu, sa mu však podarilo naplno využiť. Keďže si nemohol dovoliť množstvo interiérov, rozhodol sa použiť starý sklad a zasadiť doň celý dej.

Napokon už po otváracom víkende zarobil 18 miliónov a jeho zisky sa iba v USA napokon pohybovali na viac ako 55 miliónoch.

V hlavnej úlohe sa objavil samotný scenárista snímky Leigh Whannell. Celkové natáčanie trvalo spolu iba 18 dní a herci pred ním svoje scény vôbec neskúšali. Použitie rekvizít bolo tiež minimálne a za návrhom bábiky Jigsaw stojí samotný režisér.

Foto: MovieStillsDB

Pokračovania, ktoré sa Wanovej snímke ani zďaleka nepriblížili

Saw sa dočkal viac než úspešného diváckeho prijatia. Preto nebolo prekvapením, že vzniklo aj hneď niekoľko jeho pokračovaní. Už v roku 2005 sa fanúšikovia mohli tešiť na ďalšiu hru o život a smrť. O jej vznik, rovnako ako aj o tretie a štvrté pokračovanie sa zaslúžil režisér Darren Lynn Bousman, ktorý do hlavnej úlohy obsadil herca Tobina Bella. Leigh Whannell stál za vznikom ďalších dvoch scenárov.

V roku 2008 vznikol Saw 5 pod režisérskou taktovkou Davida Hackla a v roku 2009 šieste pokračovanie vďaka režisérovi Kevinovi Greuterterovi. Podobný úspech, aký však zožal James Wan, najmä vďaka originálnemu nápadu a námetu, sa však žiadnemu z jeho nasledovníkov nepodarilo priblížiť.

Séria snímok Saw priniesla na obrazovky množstvo originálnych nástrah, ktorým museli hlavní hrdinovia čeliť. Niektoré z nich sa stali skutočným hororovým kultom. Nechýba medzi nimi pasca na medveďov, ktorá aktérom rozdrvila tváre a množstvo ďalších krutých praktík používaných k mučeniu.

Foto: MovieStillsDB

Fanúšikovia si určite dobre pamätajú zvrátené úlohy ako vytiahnutie kľúča z kyseliny, prepichnutie vlastných očí a za ikonickú scénu sa považuje aj odrezanie si vlastnej nohy. Ak patríte medzi fanúšikov hororu, snímka Saw by mala byť pre vás povinnou jazdou. Minimálne úplne prvá, z dielne James Wana.

James Wan potvrdil, že ak sa v kinematografii spojí originálny nápad a kvalitný štáb, výsledkom je unikátne dielo, ktoré má aj po rokoch svoju pevnú fanúšikovskú základňu. V týchto dňoch si pripomíname 15 rokov od uvedenia prvého dielu. Oslávme ho pripomenutím si obľúbených hororových scén. Hra začína!

csfd.cz, en.wikipedia.org, sk.wikipedia.org
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )