Foto: Unsplash

The Guardian zverejnil 20-tku najväčších znečisťovateľov ovzdušia.

Za posledné desaťročia vypustili do atmosféry o niečo viac ako tretinu všetkých emisií oxidu uhličitého. Kto najviac znečisťuje ovzdušie našej planéty? V top 20 svetových znečisťovatelov sú súkromné, ale aj štátne spoločnosti.

Tím britských novinárov z denníka The Guardian len včera zverejnil investigatívny článok, v ktorom pátrali po najväčších znečisťovateľoch atmosféry Zeme za posledné desaťročia. Vytvorili zoznam 20 spoločností zameriavajúcich sa na získavanie, spracovanie a distribúciu fosílnych palív, akými sú ropa, uhlie či zemný plyn. Dvadsiatka najväčších znečisťovateľov v energetike pritom od roku 1965 do ovzdušia vypustila spoločne 480 miliárd ton oxidu uhličitého.

V zozname 20 spoločností denníka The Guardian, ktoré sú najväčšími svetovými znečisťovatelmi ovzdušia, je 12 štátnych podnikov a 8 súkromných spoločností. Rebríčku kraľuje saudskoarabská ropná spoločnosť Saudi Aramco, nasleduje súkromná ropná spoločnosť z Kalifornie Chevron a prvú trojicu uzatvára najväčší svetový vývozca zemného plynu Gazprom, ktorého vlastníkom je ruská vláda.

Foto: Pexels

Jediná spoločnosť zo zoznamu 20 najväčších znečistovateľov, ktoré sa dotýkajú Slovenska je ruský Gazprom. Podobne, ako do ďalších európskych krajín, najväčšia spoločnosť v Rusku dodáva zemný plyn aj na Slovensko.

K najväčším znečisťovateľom ovzdušia emisiami oxidu uhličitého na Slovensku patrí košický US Steel, hlinikáreň Slovalco v Žiari nad Hronom a cementáreň Cemmac neďaleko Dubnice nad Váhom, informuje portál Fontech s odvolaním na Národný emisný informačný systém.