Foto: Drimogemon26, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Už v roku 2013 a 2015 začali obyvateľov niekoľkých dedín v Kazachstane trápiť zvláštne príznaky.

Videli ste film Ospalá diera? Práve podľa neho ochorenie dostalo svoje pomenovanie. Ako totiž napovedá samotný názov, obyvatelia niekoľkých dedín znenazdajky upadali do hlbokého spánku, ktorý trval niekoľko dní, ale aj týždňov.

Mali halucinácie a upadali do stavu hlbokého spánku

Ochorenie sa na severe Kazachstanu prvýkrát objavilo v rokoch 2013 a 2015. Ako informuje  portál IFLScience, obyvatelia niekoľkých dedín začali upadať do hlbokého spánku, ktorý trval niekoľko dní, v niektorých prípadoch sa však človek nezobudil aj celé týždne. Zvláštny stav mohol obyvateľov pochytiť kdekoľvek, na prechádzke, počas prác okolo domu či v posteli. Občas sa spiaci človek začal prechádzať po dome a zdalo sa, že opäť nadobudol vedomie. Potom však začal chrápať a po prebudení si vôbec nepamätal, čo sa s ním po celý ten čas dialo.

U niektorých ľudí sa objavili aj závažnejšie príznaky neznámeho ochorenia, vrátane halucinácií, silných bolestí hlavy či krvácania do mozgu. Pre portál Komsomolskaya Pravda sa vyjadrilo niekoľko detí, ktoré tvrdili, že počas epizódy videli okrídlené kone a zdalo sa im, že sa im v posteli krútia hady. Niektoré halucinovali, že im červy požierajú ruky alebo že ich rodičia mali zrazu 8 očí.

Dlhé roky bolo ochorenie záhadou, ktorú sa nedarilo vyriešiť. Zdrojom podozrenia sa na istý čas stali zatvorené uránové bane, ktoré sa nachádzajú v blízkosti miest, kde sa ochorenie vyskytlo. Testovanie domovov však nepreukázalo výskyt zvýšenej miery radiácie. Niektorí ľudia sa nazdávali, že príčinou ochorenia by mohol byť pančovaný alkohol, iní zas tvrdili, že je to len masová hystéria. Ani jednu z týchto hypotéz sa však nepodarilo potvrdiť.

Čo zvláštne príznaky zapríčinilo?

Zvláštne ochorenie totiž postihlo ľudí najrôznejších vekových kategórií a dokonca aj zvieratá. Zvláštne príznaky sa objavili aj u mačky menom Marquis. V roku 2015 sa pre Time.kz vyjadrila jeho majiteľka, podľa ktorej sa kocúr znenazdajky začal hádzať o stenu a o skrine, do noci mňaukal a keď ho majitelia pustili na terasu, zaútočil na psa. Následne zviera na niekoľko dní zaspalo a nereagovalo na žiadne podnety. Keď sa prebralo, bolo úplne letargické.

Foto: pexels

Čo sa teda s obyvateľmi dialo? Ukázalo sa, že ich mozog trpel nedostatkom kyslíka. Aj keď boli totiž uránové bane zatvorené, do ovzdušia sa uvoľňovalo veľké množstvo oxidu uhoľnatého a hladina kyslíka poklesla. Oxid uhoľnatý sa viaže na hemoglobín a vytvára karboxyhemoglobín. Následkom toho sa do mozgu nedostáva dostatok kyslíka. Okamžite, ako sa príčinu ochorenia podarilo odhaliť, boli obyvatelia postihnutých miest evakuovaní.

Najnovšie články