Student Agency

Matej Mensatoris / / News
Obľúbená linka žltých vlakov spoločnosti RegioJet končí. Od februára sa tak na východ dostanete iba štátnymi vlakmi.

Dopravca RegioJet dnes priniesol informáciu o tom, že ukončuje prevádzku svojich expresných vlakov na trase Bratislava – Košice. Dôvodom ukončenia je politické rozhodnutie o znovuzavedení IC vlakov Železničnej spoločnosti Slovensko. Podľa žltého dopravcu štátne zásahy do prepravy vytvárajú prostredie, ktoré nie je pre nedotovaného prepravcu konkurencieschopné. Zrušenie žltého spoja Bratislava- Košice je naplánované na 31. januára 2017.

Rozhodnutie ukončiť prepravu na tejto linke podmienil dopravca posilnením ostatných spojov v krajine.

„Opätovným príchodom vlakov IC ZSSK sa RegioJetu zhoršila ekonomika. Dopyt cestujúcich nie je pre vlaky zadarmo mimo piatkov a nedieľ vysoký. Vyrovnanému hospodáreniu RegioJetu na trase Bratislava – Košice chýbalo po letnej úprave cien už len 10 % – a tých sme chceli dosiahnuť vďaka zavedeniu prípojných autobusov na východnom Slovensku. Keby Andrej Danko nepresadil vlaky IC ZSSK, verili by sme, že sa ako úsporne hospodáriaci dopravca dostaneme v roku 2017 ekonomicky na nulu, čo by bolo úplne dostačujúce pre naše fungovanie na Slovensku,“ uvádza šéf spoločnosti RegioJet Radim Jančura.

Student Agency
Student Agency

Riešením situácie je podľa RegioJetu je zmena systému úhrady cestovného zadarmo tak, aby aj komerčné vlaky mali možnosť osloviť tých cestujúcich, ktorí aktuálne cestujú zadarmo.

„Odchod nás mrzí predovšetkým kvôli našim zákazníkom, ktorým už žiaľ nebudeme môcť ponúkať naše služby na trase z Bratislavy do Košíc,“ hovorí Jančura a ďalej dodáva: „Cestujúci si obľúbili RegioJet, my sme si ich vážili a mali radi. O to viac je nám to ľúto“.

Student Agency
Student Agency

Je teda takmer isté, že od februára 2017 sa do metropoly východu dostanete vlakom iba za pomoci štátneho dopravcu. Jediným možným riešením sa javí, že by sa RegioJet dohodol s ministerstvom dopravy o prípadnom dotovaní linky. V takom prípade by RegioJet vlaky na tejto trase nezrušil.

Pozri aj: Pozrite sa, ako vyzerajú obnovené IC vlaky, ktoré sa ani nie po roku vracajú

interez.sk (mmm), studentagency.cz
0
Komentovať (0)