Pexels

Benátky sú nepochybniteľne jedno z najkrajších a najunikátnejších miest na svete a prísť o ne by bola obrovská škoda. Nanešťastie sa to môže stať už o necelé storočie, pokiaľ sa globálne otepľovanie nezastaví.

Pokiaľ sa ti toto nádherné mesto na vode ešte nepodarilo navštíviť, mal by si tak spraviť čo najskôr, pretože možno patríš k poslednej generácii, ktorá bude mať túto možnosť. Štúdie klimatických zmien totiž predpovedali, že kvôli globálnemu otepľovaniu sa môžu Benátky navždy ponoriť pod morskú hladinu.

Napriek tomu, že za posledných 1000 rokov sa hladina Stredozemného mora zdvihla len o 33 cm, predpovede do budúcnosti nie sú práve pozitívne. Štúdie klimatických zmien predpovedali, že do roku 2100 sa hladina zdvihne až o neuveriteľných 140 cm, čo by znamenalo, že o toto unikátne mesto prídeme. Jedinou šancou je spomalenie globálneho otepľovania a protipovodňové zábrany, no dokedy tie budú stačiť je otázne, keďže hladina údajne môže stúpnuť až do výšky trojposchodovej budovy.

Pixabay

Rovnaké predpovede o zvýšení hladiny mora sa týkajú aj iných Talianskych oblastí a taktiež oblasti severného Jadranu. Do roku 2100 naša planéta príde celkovo o 5500km² pevniny, ktorá sa nenávratne stratí pod vodou. Tieto zmeny budú mať dopad nielen na našu planétu, ale predovšetkým na nás – ľudí.

Pexels

Na pobrežiach, ktoré sa majú nenávratne stratiť pod vodou, žije viac než 19% európskej populácie. Čo sa týka Talianska, až 75% jeho populácie žije v okrajových oblastiach, ktoré sa majú zmiznúť.

Pexels

Napriek tomu, že odborníci tieto výstrahy neberú na ľahkú váhu a snažia sa strate pevniny zabrániť , väčšia časť je aj tak na nás. Pokiaľ nezmeníme životný štýl a nezačneme sa viac zaujímať o klimatické zmeny, Benátky budú len prvým varovaním, že máme poslednú šancu na zmenu a strata tohto ikonického mesta bude len začiatkom katastrofy.

Pozri aj: Benátky sú bez vody. Neobvyklý pokles hladiny odkryl doteraz nevidenú, odvrátenú stranu romantického mesta

interez.sk (Ivana G.), independent.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať