Foto: TASR/AP

Objekty v uzavretej zóne vytvorenej po havárii v roku 1986 okolo bývalej jadrovej elektrárne pri ukrajinskom meste Černobyľ nie sú ohrozené pretrvávajúcim lesným požiarom.

Vo svojom príspevku na sociálnej sieti Telegram to v utorok oznámil ukrajinský premiér Denis Šmyhaľ. Vo všetkých objektoch sa pracuje vo svojom obvyklom režime, dodala agentúra UNIAN.

Šmyhaľ spresnil, že v uzavretej zóne bol zlikvidovaný požiar v blízkosti dediny Korohod v Ivankivskom okrese Kyjevskej oblasti. V utorok pokračovala lokalizácia troch ohnísk tlenia v oblasti, kde od 4. apríla vyčíňal lesný požiar. Aj za pomoci výdatných zrážok sa ho hasičom po desiatich dňoch podarilo dostať pod kontrolu, ale deň na to sa opäť rozhorel v ohniskách tlenia, ktoré rozdúchal silný vietor.

Agentúra UNIAN s odvolaním sa na ukrajinské ministerstvo pre mimoriadne situácie informovala, že ukrajinskí hasiči sa v blízkosti obce Ruďky naďalej snažia zabrániť rozšíreniu lesného požiaru na územie susedného Bieloruska, pričom im pomáhajú už aj armáda a Národná garda.

Okrem uzavretej zóny lesné požiare vyčíňajú aj v Žytomyrskej oblasti

V oboch zónach zasahuje 2300 hasičov s viac ako 400 kusmi techniky. Polícia v tejto oblasti začala v súvislosti s lesnými požiarmi viacero vyšetrovaní.

Podľa Šmyhaľa sa situácia s požiarmi postupne normalizuje v Kyjevskej i Žytomyrskej oblasti.

Podľa agentúry Ukrinform ekonomické škody, ktoré požiare v černobyľskej uzavretej zóne spôsobili, sa odhadujú na desiatky miliónov hrivien. V Žytomyrskej oblasti oheň zachvátil plochu s rozlohou 4300 hektárov, pričom zhorelo 39 domov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )