foto: interez.sk, Jaro Novák

Tento víkend sa areál obľúbeného bratislavského jazera na Zlatých pieskoch premenil na pokojný jamajský záliv. V spoločnosti geniálnych hudobníkov sme oslávili 10. výročie festivalu Uprising.

Ako tomu už býva zvykom, festival Uprising nás opäť oslnil svojou pozitívnou atmosférou, pozitívnymi vibráciami a skvelou hudbou počas jedného slobodného víkendu. Užiť sme si mohli príjemné počasie, no mimo iného aj množstvo atrakcií, zaujímavé jedlá a v neposlednom rade obrovské množstvo svetových interpretov na čele so Seanom Paulom a v tesnom závese s legendárnou kapelou Boba Marleyho, The Wailers.

Festival sa započal piatkovými poludňajšími hodinami, kedy sa začali zbiehať menšie i väčšie skupinky ľudí s jednoduchým cieľom – baviť sa a odovzdávať radosť. A podarilo sa. Mimo umelcov na pódiách, ktorí svojimi excelentnými výkonmi nadchli davy fanúšikov sa dobrá nálada odovzdávala aj medzi obyvateľmi stanových mestečiek, na pláži či v bufetoch. Po príchode nás oslnil areál, ktorý upútal pestrými farbami, príjemným prostredím a bezstarostnými spolu-návštevníkmi.

foto: interez.sk, Jaro Novák

Okrem vystúpení, voči ktorým sme nenašli veľa dôvodov pre kritiku, nesklamal tohtoročný Uprising ani atrakciami a možnosťami pre zábavu. Mali sme možnosť schladiť sa v jazere, užívať si nápoje v miestnych stánkoch, pri ktorých sme nezabudli ani na nesmierne množstvo jedla zo všetkých kútov sveta. Zaujala nás aj Green Zóna či veľké množstvo kultúr na jednom mieste, ktoré sa tu stretli, aby oslávili dobrú hudbu, spoločné záujmy a v neposlednom rade toleranciu. Úsmevy sa tu rozdávali akoby sa v nich skutočne nachádzal recept na nesmrteľnosť.

Osvieženie, foto: interez.sk, Jaro Novák

Najväčšmi nás samozrejme zaujali The Wailers, ktorí svojim nezameniteľným koncertom otvorili oslavu 10. výročia festivalu. Odštartoval sa koncert, ktorý je ťažko opísať slovami, keďže v prítomnosti legendárnej kapely najväčšej ikony reggae muziky, za zvuku jamajských tónov sme si nepriali byť nikde inde na svete. Krájala sa torta, ďakovalo sa a dokonca sme si minútou ticha uctili aj Boba Marleyho.

foto: interez.sk, Jaro Novák

Svojimi vystúpeniami nás očarilo aj mnoho ďalších umelcov. Za zmienku jednoznačne stoja Macka B & Roots Ragga Band, Medial Banana alebo reprodukcie skladieb jednej z najvýznamnejších drum ‚n‘ bass kapiel, Pendulum. Žánrový výber bol určite bohatý a nesklamal. Nič iné nemôžeme tvrdiť o návštevníkoch, ktorí disponovali snáď tým najväčším bohatstvom pod slnkom, ktorými sú voľný čas a radosť zdieľaná so svojim okolím.

Zion Train ukončili program festivalu Uprising na hlavnom pódiu, foto: interez.sk, Jaro Novák

V čase, kedy Uprising prvýkrát uzrel svetlo sveta, v našich končinách nemal obdobu. Išlo o celkom prvý reggae festival na Slovensku. My môžeme len potvrdiť, že aj napriek konkurencii sa mu podarilo vyšplhať na špičku a svoj status si zachoval. Jediné, v čo dúfame je, že sa za takýchto priaznivých okolností stretneme aj o 10 rokov. A potom znova a ešte raz. Uprising nás chytil za srdce, koniec koncov sme však nič iné ani nečakali.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )