Už po tretíkrát zaplnili štúdiá Slovenského rozhlasu nadšenci kvalitnej slovenskej hudby. Pod organizačnou taktovkou Rádia FM si počas dvoch festivalových dní, každý návštevník prišiel na...

Už po tretíkrát zaplnili štúdiá Slovenského rozhlasu nadšenci kvalitnej slovenskej hudby. Pod organizačnou taktovkou Rádia FM si počas dvoch festivalových dní, každý návštevník prišiel na svoje. Piatok a sobota patrila „Rádiohlavám“ a domácej hudobnej scéne. Na pódiách Slovenského rozhlasu sa vystriedali mnohí etablovaní, ale aj začínajúci  hudobníci.

Úvod, vo Veľkom koncertnom štúdiu patril slovenským huslistom zvučných mien ako Stanislav Palúch, Milan Paľa, Dalibor Karvay či Miloš Valent. Odznelo niekoľko premiér. LEiA- suita pre troje huslí, z pera Vladislava Šarišského zaujala výkonmi detského speváckeho zboru SRo. Improvizáciu a radosť zo spoločného hrania priniesla so sebou prešovská formácia Fúzy Múzy a ten, kto by nepoznal Korben Dallas a ich rádiové hity mal hneď niekoľko šancí napraviť svoje nedostatky. Pre náročnejšieho poslucháča program obohatil koncert Muchovho kvarteta a na záver to boli tanečné rytmy populárneho bratislavského zoskupenia La3No Cubano. Koncert prebiehal “na sedenie”, ale fanúšikovia nesklamali a zopár odvážlivcov to roztočilo priamo pod pódiom.

Taký bol piatok. Klasický, vážny, detsky hravý, tanečný, tónmi a jemnými odtieňmi hudby poprepájaný. Ako sa hovorí, z každého rožka troška. Ešte sa vám z toho nezatočila hlava? Nestačilo? Nevadí.

Kolotoč žánrov pokračoval a na cesty  vo vlnách hudby sme sa vybrali aj nasledujúci deň.

Sobota. Jednota miesta a času. Starí a noví návštevníci a noví hudobníci.

Na úvod nápaditá hra s farbami zvuku pod dohľadom pána skladateľa Ivana Šillera, Tomáša Boroša a mladých hudobníkov z Veni Academy. Zvuky mesta, vysloveného vlastného mena, hra s rytmom, s prostredím, echo, hudba medzinárodná, či jednotlivých národov. Detská radosť. Plná sála detí a ich starostlivých rodičov. Disciplinovaných, talentovaných, nadšených z okamihov prekvapenia a objavovania tajov hudby.

Po hravom úvode nasledoval koncert súboru Veni Academy. Jeho súčasťou bolo  niekoľko svetových premiér. Napätie v sále doplnené o úsmevy divákov počas dielka – cityvoice, mladej skladateľky Veroniky Škutovej, 5 kusov pre Veni Academy Tomáša Boroša, Noční zvukomalba Vojtěcha  Šemberu, či známa “hymna” súboru Záznam siedmeho dňa skladateľa Martina Burlasa, rezonovali ešte dlho po koncerte v pamäti poslucháča.

Slovenská speváčka a skladateľka s macedónskymi koreňmi, Jana Andevska, zaujala svojim multiinštrumentálnym nadaním a nápaditými aranžmánmi autorských skladieb. Počas koncertu vystriedala niekoľko nástrojov (husle, klavír, gitara) a v anglických textoch a prejave nezaprela vplyv dlhšieho pobytu v zahraničí. Talentovaná hudobníčka sa po zahraničných úspechoch vrátila žiť na Slovensko a my sa už teraz môžeme tešiť na to, aké prekvapenia nám pripraví. Na „rádiohlavách“ prezentovala piesne z albumu Bright Avenues a niekoľko novších songov.

V rámci dvojkoncertu nasledovala bratislavská jazzová formácia Valér Miko trio. Hudobníci chystajú v najbližších dňoch krst debutového albumu Vibrations, States, Emotions. Divákov potešili svojimi “live” improvizovanými aranžmánmi autorských skladieb. Mladý klavirista nie je na scéne žiadnym nováčikom a v spojení s kvalitnou rytmickou sekciou  v podaní Tamása Belitzu (basa) a Dávida Juraja Rašiho (bicie ), ide o kapelu, ktorá si priam žiada svetové pódiá. Veríme preto, že sa slovenská hudba stane kvalitným vývozným artiklom budúcnosti.

Cítite tu vôňu? Tak voňal haluškový šalát s krabom ala Slavo Solovic. Alebo jeho komorná opera v štyroch dejstvách Haydn večeria s Mozartom. “Papierová opera” s miestami jemne grotesknou atmosférou, odkazmi na tradične známe Mozartove dielka a výrazným hereckým a speváckym výkonom Evy Šuškovej, bola úsmevným osviežením festivalového večera. Potvrdilo to aj preplnené štúdio “hladných” divákov, hltajúcich netradičné chody jeden za druhým.

Po opere rap? Prečo nie. V komornom štúdiu potešil nadšencov tohto žánru Tono S.

Súčasnú klasiku priniesol slovenský hudobný skladateľ ruského pôvodu Jevgenij Iršai. Jeho šesť bratislavských koncertov vytvorilo atmosféru, počas ktorej čas a priestor splynuli  v jedno a hudba plynula  všetkými pórmi tela. Veľkoleposť, napätie, jemnocit, láskavosť, či ilúzia temna. To všetko a ešte oveľa viac obsahovalo dielo inšpirované hlavným mestom.

Fresh out of the Bus. Chalani z Nitry o hranie veru núdzu nemajú a ich popularita narastá enormnou rýchlosťou. Koncertom v štýle alternative, post – indie potešili  svojich fanúšikov aj počas Rádio hláv 2015.

Experiment na záver. Kvalitné prepojenie jazzu, noisu, elektronických mašiniek a improvizácií priamo live na pódiu priniesol David Kollar a Blessed Beat. Tí, čo ostali do konca, neoľutovali. Posledný koncert bol smršťou tónov a nespútanej energie.

Tretí, nedeľný večer Rádiohláv 2015 prebiehal už tradične v priestoroch Starej Tržnice. Slávnostné odovzdávanie cien bolo sprevádzané live vystúpeniami víťazných slovenských kapiel z aktuálneho a minulého ročníka. Sošku vytvorenú Mirou Podmanickou podľa návrhu Betty Majerníkovej odovzdávali známi moderátori FMka, či osobnosti z hudobného a kultúrno-spoločenského života.

KOMPLETNÝ ZOZNAM VÝHERCOV RADIO_HEAD AWARDS ZA ROK 2015

Album roka – CHIKI LIKI TU-A (SLZY TVÝ MÁMY, ŠEDIVÝ A SPOL.)

[separator type=“thin“]

 

Objav roka – BULP

[separator type=“thin“]

Debut za album roka – SATÉNOVÉ RUKY (BOZKÁVAM)

[separator type=“thin“]

Singel roka – BILLY BARMAN (MLADÝM CHÝBA VOJNA)

[separator type=“thin“]

Elektronická hudba – JIMMY PÉ (FAKE FANTASY EP)

[separator type=“thin“]

Hip-Hop / Rap / R’n’B – STRAPO (VERSUS)

[separator type=“thin“]

World Music / Folk – SOLAMENTE NATURALI (THESAURUS OF JEWISH MUSIC)

[separator type=“thin“]

Hard & Heavy – MORNA (NUISANCE)

[separator type=“thin“]

Jazzová hudba –  ĽUBOŠ ŠRÁMER & E.E. ARTSEMBLE ft. PETER ERSKINE (WHITE DREAM) 

[separator type=“thin“]

Klasická hudba – EVA ŠUŠKOVÁ (SECRET VOICE)

[separator type=“thin“]

Experimentálna hudba – SAMČO + ROBO RYBOLOV+ OMRAŽŤOK (Áttörő erő)

[separator type=“thin“]

Album roka | Cena kritikov – SATÉNOVÉ RUKY (BOZKÁVAM)

[separator type=“thin“]

Ocenenie nadácie Advance Investments – MAX BAZOWSKI

[separator type=“thin“]

Mimoriadna cena SOZA – LADISLAV KUPKOVIČ

[separator type=“thin“]

Cena za prínos do hudby – JURAJ KUŠNIERIK

[separator type=“thin“]

Uložiť článok

Najnovšie články