Celé sa to odohralo v preplnenom bratislavskom MMC-čku, ktoré bolo vypredané už hodiny pred začatím. Davy ľudí sa hrnuli, aby si vychutnali jednu z najobľúbenejších slovenských kapiel.

Na štvrtok 24. novembra bol ohlásený krst nového, v poradí tretieho albumu Dýchajúce obrazy kapely Billy Barman. Po legendárnom koncerte na letnom festivale Grape a po odvážnom zaradení na Uprising reggae festival sme boli v napätí, aké ohlasy bude mať vystúpenie spojené s krstom očakávaného albumu. 

Barmani si ako svojho predskokana vybrali kapelu Tolstoys, ktorej už teraz vieme predpovedať sľubnú kariéru. Dreampopové zoskupenie si divákov podmaňovalo postupne, ale iste. Pripravovali tak pôdu hlavnému headlinerovi.

Koncert začal baletným vystúpením v hlavnej úlohe s Violou Mariner, ktorá sa nám už predstavila aj v ich najnovšom klipe s názvom Sloboda. Nový singel je v éteri ešte len chvíľu, no už teraz je považovaný za úspešný. Kapela ho vypustila tesne pred vydaním svojho najnovšieho albumu, na ktorom pracovali rok a pol. Frontman Barmanov Juraj Podmanický sa priznal, že nie všetky texty ovláda na 100%, a tak si pomáhal ťahákmi polepenými po pódiu.

V skladbe Miletička nemohol na pódiu chýbať raper Vec, ktorý podzravil kapelu slovami: “Toto sú moji obľúbení belosi, moji metaloví bratia”. Hoci sme čakali širší repertoár z nového albumu, koncert trvajúci necelé dve hodiny sa niesol v duchu starších, notoricky známych piesní, ktoré fanúšikovia nemali problém odspievať. Z ich nového albumu odzneli skladby 100 kolies, Len šedá a Mladým chýba vojna, ktorá sa stala singlom roka na Radio Head Awards. Nevšedný názov piesne Štvrdelek je podľa Podmanického slov o stave, keď vojdete vo štvrtok do NuSpiritu a výjdete v pondelok. Tanečné rytmy vystriedala pomalšia balada Princ v podaní Jožka Vrábela, ktorú venoval svojej dcére.

interez.sk, Jaro Novák
interez.sk, Jaro Novák

Všetci túžobne očakávali, čo si kapela vymyslela a ako nový album pokrstí. Keďže krstným otcom sa stal režisér, filmár a fotograf Lousy Auber, ktorý stojí aj za najnovším klipom, krstilo sa fotkou! Inak povedané, Lousy bol za objektívom, ktorým albumu vdýchol život. Nové CD si mohol odniesť aj jeden šťastný fanúšik, pretože čerstvo pokrstený album putoval do davu.

interez.sk, Jaro Novák
interez.sk, Jaro Novák

Kapelu prišli podporiť aj ich producent Marek Rakovický, Lasky či vynikajúci slovenský cimbalista Marcelo Comendant, ktorý nám svoje umenie predviedol aj naživo, keď druhýkrát odznela pieseň (Jej) Sloboda v trochu folklórnejšom prevedení.

Nasledovala “stará dobrá” Cigánska, pri ktorej rozvášnené publikum besnelo. Kapela zakončila koncert skladbou Vrkoče, ktorá rozvášnený dav troška upokojila. Zloženie publika nás neprekvapilo, v prvých radoch sa natriasali skalné mladé fanúšičky, pričom nechýbali ani staršie vekové kategórie, medzi inými i Jurajova mama, s ktorou spevák zažartoval, že kvôli nej prišiel na pódium bez vína.

interez.sk, Jaro Novák
interez.sk, Jaro Novák

Zažili sme vydarený koncert spojený s originálnym uvítaním nového albumu do života, po ktorom nasledovala Afterparty v prevedení Purist DJs, kde sa mohli vyjašiť všetci, ktorí mali energie nazvyš a nevstávali na druhý deň do roboty.

interez.sk (Janka Uhliarová, foto: Jaro Novák)
Príbehy
0
Komentovať (0)