Banská Bystrica sa stala dejiskom jedinečného a jediného koncertu v rámci Slovenska. Do banskobystrickej Záhrady zavítala belgická diva, dcéra medzinárodne uznávaného skladateľa a speváka Chrisa Whitleyho, Trixie Whitley.

V Banskej Bystrici sa udalosť podobných rozmerov nekoná vôbec často. Podobné koncerty môžeme vidieť v Bratislave či v Košiciach, no pre stred Slovenska je niečo podobné len raritou. O tú sa nám však postarali ľudia z banskobystrickej Záhrady a všetkých, vyše 250 návštevníkov, ktorí sa na tento koncert prišli pozrieť, im môžu len poďakovať.

Záhrada sa celý piatok 2. septembra pripravovala na večer. Otvorená bola len od 17. hod, a aj to len pre návštevníkov koncertu. O siedmej hodine sa to celé začalo.

Pôvabná, hravá, vtipná, ženská… To sú slová dokonale opisujúce Katarziu, ktorá s radosťou prijala pozvanie na tento koncert. Nebola však sama. Doprevádzal ju Martin Valihora, ktorý do Bystrice cestoval dokonca zo San Francisca. Intímne skladby z osobného života, o zážitkoch či o samotných postojoch Kataríny Kubošiovej mali v osobitom priestore Záhrady skutočne zvláštnu atmosféru. Na Katarzii nie sú skvelé len jej skladby, ale aj jej komentovanie vecí pomedzi ne. Vtipné poznámky, ktoré vlastne ani vtipnými byť nemajú, aspoň tak to celé vyznie. Pekný začiatok celého večera zožal úspech, ktorý bol odmenený vďačným potleskom.

interez.sk, M. Blaško
interez.sk, M. Blaško

Potlesk však zožal už len príchod Trixie na pódium. „Ďakujem. Na Slovensku som prvýkrát a vôbec som netušila, že moje skladby tu môže niekto poznať,“ takto komentovala začiatok koncertu samotná speváčka, a znelo to skutočne úprimne a šťastne. Trixie ukázala na pódiu celú svoju osobnosť. Intímnym skladbám sa úplne odovzdala a vyzeralo to, akoby všetko, čo v nich spieva, momentálne… prežíva. V ďalších skladbách, naopak, ukázala inú stránku – rebelskú dušu mladej ženy.

interez.sk, M. Blaško
interez.sk, M. Blaško

Týchto polôh bolo skutočne mnoho. Od nahnevanej mladej ženy až po smútiacu, doslova až plačúcu dušu. Neváhala nám prezradiť aj to, že struny na gitare si vymeniť nevie, ale ide o to, aké priority si v živote stanovíte. Výmena strún to u nej zjavne nie je, no hra na ne určite áno – veď popri ich ladení nám prezradila aj mená každej struny. Krásny večer v Záhrade nemohol skončiť bez prídavku, po ktorom nasledoval voľný večer, ktorý si Trixie užívala rozhovormi s ľuďmi pri pohári vínka. Záhrada, ďakujeme.

interez.sk (M. Blaško, foto: autor)
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy