Foto: unsplash/ Conner Baker

Je Zem skutočne jedinou obývanou planétou?

Niektorí veria, že modrá planéta je osamelá, kým iní si myslia, že niekde mimo nášho dosahu musí existovať ďalšia, ktorá je obývaná živými stvoreniami. Denník The Independent uvádza, že vedci možno našli dôkaz – z inej galaxie totiž na Zem prichádzajú zvláštne opakujúce sa signály.

Opakujúce sa signály sú vzácnosťou

Naprieč vesmírom sú k Zemi vysielané signály. Vedcom sa za pomoci teleskopov doteraz podarilo zachytiť 8 výbojov energie, zatiaľ však nie je jasné, odkiaľ sa vzali a čo znamenajú. Mohlo by však ísť o prelom – od roku 2007 sa totiž podarilo zachytiť stovky výbojov energie, avšak len v dvoch prípadoch sa vysielaný signál opakoval.

Opakujúce sa výboje sú mimoriadne vzácne, keďže umožňujú vedcom preskúmať signál viac do hĺbky a pokúsiť sa zistiť, odkiaľ prišiel. Pri jedinom výboji to také jednoduché nie je. Iste si teda viete predstaviť, aké vzrušenie vyvolalo vo vedeckých kruhoch 8 opakovaní. Okrem toho, väčšina výbojov zrejme pochádza zo zdrojov, ktoré sú od Zeme vzdialené tisícky, ba dokonca milióny svetelných rokov. Zdá sa však, že zdroj tohto signálu je k nám o niečo bližšie.

View this post on Instagram

This rounded object isn't something seen through a microscope. Instead, it's a vast orb of gas in space, cast off by an aging star and seen by the @NASAHubble telescope. The star is visible in the orb's center, shining through the gases it formerly held onto for most of its stellar life. When stars like the Sun grow advanced in age, they expand and glow red. These so-called red giants then begin to lose their outer layers of material into space. More than half of such a star's mass can be shed in this manner, forming a shell of surrounding gas. At the same time, the star's core shrinks and grows hotter, emitting ultraviolet light that causes the expelled gases to glow. Image credit: ESA/Hubble & NASA, R. Wade #Hubble #Stars #Glow #Universe #Cosmos

A post shared by NASA (@nasa) on

Máme vo vedľajšej galaxii susedov?

Signály bude ešte nutné preskúmať dôkladnejšie, vedci sa však domnievajú, že ich zdroj by mohol byť relatívne blízko k Zemi. Myslia si, že pochádzajú z galaxie, ktorá susedí s tou našou – Mliečnou dráhou. Výboje boli zachytené za pomoci teleskopu, ktorý je súčasťou programu Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment (CHIME). CHIME je teleskop, ktorý pozostáva zo súboru štyroch antén, pričom tie sa skladajú z cylindrických parabolických reflektorov vo veľkosti 100 x 20 metrov.

Doterajšie zistenia boli publikované v správe prostredníctvom portálu Arxiv. Vedci zatiaľ síce nevedia, odkiaľ signál presne pochádza, myslia si však, že musel byť vyvolaný nejakou extrémnou udalosťou. Do úvahy prichádza napríklad neutrónová hviezda, ktorá padla do čiernej diery, ale aj správa, ktorú k nám v snahe o nadviazanie kontaktu vyslala mimozemská civilizácia.

Opakujúcich sa signálov pribúda

Ako sme spomenuli, zachytené a oficiálne zdokumentované boli zatiaľ dva opakujúce sa výboje. Okrem toho však vedci zachytili opakovanie ďalších dvoch signálov, o tých však zatiaľ nebola oficiálne uverejnená žiadna správa. Jeden zo signálov bol zachytený na ruskej stanici, zatiaľ čo druhý sa podarilo za pomoci teleskopu zachytiť vedcom v Austrálii.

independent,cnet
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )