Lívia Corrêa/Instituto Butantan

V Brazílii bol objavený had, ktorý bol až do týchto dní považovaný za vyhynutého. Jedinečný objav teší biológov po celom svete.

Mnohí sa ich desia, iných fascinujú. Reč je o hadoch, ktoré sú najreprezentatívnejšou vzorkou triedy plazov. Aj keď existujú tisíce druhov hadov, niektoré sú žiaľ už vyhynuté a ľudstvo ich pozná iba vďaka starým záznamom. Podobne to bolo aj s jedným druhom hada boa v slovenčine označovaným ako veľhad, ktorého vedci pokladali za vyhynutého, keďže ho naposledy videli pred 60 rokmi. To sa ale teraz zmenilo a herpetológovia po celom svete jasajú.

Článok pokračuje pod videom ↓

Cropanský veľhad (Corallus cropanii) bol pôvodným obyvateľom atlantických lesov v južnej Brazílii. Herpetológovia, teda biológovia zaoberajúci sa plazmi, o tomto druhu veľa nevedia, keďže v modernej dobe nebol nikdy vo voľnej prírode pozorovaný.

Avšak vedci predpokladali a dúfali, že by tento veľhad vyhynutý nemusel byť. Preto zahájili masívnu kampaň zastrešenú univerzitou v São Paulo, múzeom zoológie, a tiež Butantan ústavom, zaoberajúcim sa výskumom plazov a živočíchov v Brazílii. Do dedín v okolí lesov boli rozposlané letáky a miestnych obyvateľov informovali o tom, že hľadajú „strateného“ hada.

V letáku informovali obyvateľov, že ak zbadajú takého hada, nech sa ho pokúsia odchytiť  a hlavne, nech mu neublížia. Je totiž známe, že mnohí dedinčania, keď zbadajú veľkého hada, nastávajú iba dve situácie. Jedna je tá lepšia – dajú nohy na plecia a ujdú. Tá druhá, horšia – že hada usmrtia. Plagáty tak dedinčanov poučili o vzácnosti hada a o spôsobe jeho odchytu. Takto vyzeral informačný plagát:

University of São Paulo’s Museum of Zoology/Butantan Institute

Zámer vedcom vyšiel. Dňa 21. januára zavolali dvaja muži na číslo uvedené na plagáte s tým, že odchytili 1,7 metrového hada, rovnakého, aký je na plagáte.

„Keď som prišiel a videl, že je to skutočne on – živý a krásny, bol som veľmi dojatý“, povedal Rocha Estadao. „Had bol vo vedre, pričom ľudia okolo neho chodili s letákom v ruke a porovnávali obrázok s realitou“. 

Tento druh hada bol pôvodne opísaný v roku 1953. Odvtedy bolo objavených iba päť hadov tohto druhu, no všetky boli už mŕtve.

Had, ktorého pohlavie bolo identifikované ako samičie, je v bezpečí a budú ju monitorovať vo voľnej prírode aj za pomoci jej nálezcov. To bol takisto cieľ výskumníkov, aktívne do objavu zapojiť miestnych obyvateľov, aby sa dozvedeli viac o ekosystéme v ktorom celý život žijú. Vedci sa už teraz veľmi tešia na nové zistenia o tomto jedinečnom druhu veľhada.

„Uvidíme, či bude liezť na strom, alebo sa radšej schová pod skalu. My to jednoducho nevieme“ dodáva s nadšením Daniela Gennariová z múzea zoológie.

Pozri aj: Farmári v Nigérií zabili obrovského hada v domnení, že im zabíja dobytok. Keď ho rozrezali, zistili desivú skutočnosť

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com

 

Uložiť článok

Najnovšie články