Foto: iGA

Súčasný turecký prezident Erdoğan dokončuje svoj ambiciózny projekt.

Nové istanbulské letisko vyrástlo len 45 kilometrov od ďalšieho letiska v hlavnom meste. To sa má s blížiacim sa otvorením nového letiska uzavrieť. Nové zariadenie vstúpi do prevádzky už o týždeň a pôjde o najväčšiu inštitúciu tohto typu na svete. Z Istanbulu tak spraví akúsi centrálu medzinárodných letov. Pribudnú linky z východnej Európy, západnej Ázie a Blízkeho Východu.

Letisko pritom bude ležať na Európskej strane Istanbulu. Jeho výstavba sa započala v roku 2014 a náklady sa odhadujú približne na 7 miliárd eur. Letisko v istanbulskej štvrti Arnavutköy by tak bez problémov malo zvládnuť 90 miliónov pasažierov, ktorých bude dopravovať 100 liniek. Na počiatku bude letisko využívať tri runwaye, z čoho chce neskôr expandovať tak, aby inštitúcia ročne zvládla „spracovať“ 150 miliónov pasažierov.

Pred pár dňami sa vrámci účinného proma rozsvietil prvý z runwayov, čo si môžete pozrieť na zázname vyššie. Lietadlá z Nového istanbulského letiska budú smerovať do 350 destinácií po celom svete. Tento projekt však nie je len rozšafným dokazovaním si toho, čo Turecko dokáže. V Istanbule žilo na konci minulého roka 15 miliónov obyvateľov a mesto malo problém s dvomi letiskami, ktorými disponovalo.

Tie totiž už dávno naplnili svoje maximálne kapacity. Ostáva dúfať, že riešenie problému prostredníctvom najväčšieho letiska na svete, nebude len dočasné. Jedným z hlavných symbolov tohto metropolitného mesta, rozťahaného cez dva svetadiely, je tulipán. Práve ním bola inšpirovaná pompézna riadiacia veža, ktorá sa má stať ikonou letiska.

iGA
iGA
iGA
iGA
iGA
centreforaviation.combusinesstraveller.com
Príbehy
0
Komentovať (0)