Foto: iGA

Súčasný turecký prezident Erdoğan dokončuje svoj ambiciózny projekt.

Nové istanbulské letisko vyrástlo len 45 kilometrov od ďalšieho letiska v hlavnom meste. To sa má s blížiacim sa otvorením nového letiska uzavrieť. Nové zariadenie vstúpi do prevádzky už o týždeň a pôjde o najväčšiu inštitúciu tohto typu na svete. Z Istanbulu tak spraví akúsi centrálu medzinárodných letov. Pribudnú linky z východnej Európy, západnej Ázie a Blízkeho Východu.

Letisko pritom bude ležať na Európskej strane Istanbulu. Jeho výstavba sa započala v roku 2014 a náklady sa odhadujú približne na 7 miliárd eur. Letisko v istanbulskej štvrti Arnavutköy by tak bez problémov malo zvládnuť 90 miliónov pasažierov, ktorých bude dopravovať 100 liniek. Na počiatku bude letisko využívať tri runwaye, z čoho chce neskôr expandovať tak, aby inštitúcia ročne zvládla “spracovať” 150 miliónov pasažierov.

Pred pár dňami sa vrámci účinného proma rozsvietil prvý z runwayov, čo si môžete pozrieť na zázname vyššie. Lietadlá z Nového istanbulského letiska budú smerovať do 350 destinácií po celom svete. Tento projekt však nie je len rozšafným dokazovaním si toho, čo Turecko dokáže. V Istanbule žilo na konci minulého roka 15 miliónov obyvateľov a mesto malo problém s dvomi letiskami, ktorými disponovalo.

Tie totiž už dávno naplnili svoje maximálne kapacity. Ostáva dúfať, že riešenie problému prostredníctvom najväčšieho letiska na svete, nebude len dočasné. Jedným z hlavných symbolov tohto metropolitného mesta, rozťahaného cez dva svetadiely, je tulipán. Práve ním bola inšpirovaná pompézna riadiacia veža, ktorá sa má stať ikonou letiska.

iGA
iGA
iGA
iGA
iGA
centreforaviation.combusinesstraveller.com
5
Uložiť článok
Komentovať