vojna na ukrajine, aktuálna správa, bleskovka
Spoločnosť je zarmútená smrťou novinára.

Americký novinár, ktorý zahynul pri ostreľovaní v ukrajinskom mestečku Irpiň neďaleko Kyjeva, nepracoval pre americký denník The New York Times (NYT). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

O smrti amerického novinára Brenta Renauda informoval na sociálnej sieti Facebook v nedeľu šéf polície Kyjevskej oblasti Andrij Njebytov. Ten uviedol, že Renaud pracoval pre NYT. Denník však túto informáciu poprel, pričom uviedol, že Renaud pre neho v minulosti pracoval, no už v ňom viac nepôsobí.

Foto: TASR – Dano Veselský

„Sme hlboko zarmútení zo správy o smrti Brenta Renauda. Brent bol talentovaný fotograf a filmár, ktorý v priebehu rokov prispieval do The New York Times,“ uviedol denník vo vyhlásení zverejnenom na sociálnej sieti Twitter.

Preukaz bol už neplatný

NYT zároveň dodal, že Renaud pre neho pracoval v roku 2015, pričom zdôraznil, že tomuto novinárovi nepridelil žiadnu úlohu spojenú s aktuálnymi udalosťami na Ukrajine.

K nedorozumeniu ohľadom Renaudovho zamestnávateľa prišlo podľa NYT preto, že novinár mal v čase úmrtia pri sebe novinársky preukaz, na ktorom stálo, že pre tento americký denník pracuje. Tento preukaz mu však bol podľa NYT pridelený pre prácu, ktorú vykonával pred niekoľkými rokmi a nie je aktuálny.

Foto: SITA

Fotografiu tohto preukazu spolu s Renaudovým americkým pasom pritom zverejnil na sociálnej sieti Facebook aj Njebytov, ktorý sa po nájdení dokumentu domnieval, že muž pracuje NYT.