Foto: KLM

Holandská letecká spoločnosť KLM vyvíja nový typ lietadla.

Lietadlo so zvláštnym dizajnom by mohlo spôsobiť revolúciu v leteckej doprave. Meno nesie po elektrickej gitare Gibson Flying-V, od ktorej preberá aj ikonický vzhľad. Túto gitaru používali napríklad mnohí slávni hudobníci, za všetkých môžeme spomenúť napríklad Jimiho Hendrixa. KLM v tlačovej správe uvádza, že vďaka dizajnu si lietadlo udržuje rozpätie krídel štandardného Airbusu a zmestí sa sem 314 pasažierov.

Ako uvádza CNN, dizajn lietadla je dielom študenta Technickej univerzity v Berlíne, Justusa Benada a bolo zostrojené inžiniermi z Delftskej technologickej univerzity. Futuristický dizajn umožňuje, aby cestujúci sedeli priamo v krídlach lietadla, v ktorých by sa tiež mala nachádzať nádrž a priestor na batožinu. Lietadlo dopraví približne rovnaké množstvo pasažierov ako Airbus A350-900, no minie pritom o 20% menej paliva.

KLM si uvedomuje trendy

V priebehu rokov KLM preukázalo správny príklad udržateľnosti v leteckom priemysle,prehlásil Pieter Elbers, CEO a prezident spoločnosti KLM. „Sme hrdí na našu progresívnu spoluprácu s TU Delft, ktorá chápe stratégiu KLM a slúži ako významný míľnik pri ceste k udržateľnému letectvu.“ Letectvo z veľkej časti prispieva k emisiám a CO2 v ovzduší. Vytvoriť príslušné kroky k udržateľnej leteckej doprave je teda rozhodne stratégia, ktorú nebudú kvitovať len pasažieri.

Ako sme sa už zmienili, rozpätie krídel Gibsonu bude rovnaké, ako v prípade Airbusov, a preto lietadlo bez problémov zapadne do štandardnej letiskovej infraštruktúry. Výskumníci v súčasnosti dúfajú, že prvý testovací let uskutočnia už v septembri, zatiaľ čo model kabíny si budú môcť cestujúci prezrieť na letisku Schiphol v Amsterdame už v októbri. Cestovanie v tomto lietadle je však hudbou budúcnosti, keďže sa očakáva, že do prevádzky vstúpi v rokoch 2040 až 2050.

CNN
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )