Foto: TS Mesto Žilina

Na vrchu Dubeň nad Žilinou vznikla nová turistická atrakcia.

Za posledné mesiace tu vyrástla unikátna vyhliadková veža, ktorá ponúka krásne výhľady do okolia a práve dnes ju slávnostne otvorili a sprístupnili pre verejnosť. S výstavbou rozhľadne sa začalo na jeseň minulého roka, hoci prvotné plány postaviť vyhliadku pochádzajú už z roku 1995. 

Práce na výstavbe vyhliadkovej veže trvali približne pol roka. Rozhľadňa je vysoká 27,4 metra a má 10 podlaží. Prvé nadzemné podlažie je vo výške 572 metrov nad morom, najvyšší bod veže je v nadmorskej výške 598 metrov. Je zhotovená z oceľovej konštrukcie a obložená drevom. Vyhliadková veža je prístupná celoročne a je možné sa k nej dostať po turistických chodníkoch zo Zástrania a z Budatína.

Foto: TS Mesto Žilina

Rozhľadňa má slúžiť ako priestor pre oddych a turistiku. V prípade nepriaznivého počasia ochráni návštevníkov prístrešok. „Verím, že táto vyhliadková veža poskytne Žilinčanom a návštevníkom regiónu nový priestor pre oddych a relax, pretože Dubeň má potenciál byť parkovým lesom celomestského významu,“ uzavrel primátor Choma.

Na vyhliadku bola v roku 2016 vyhlásená verejná anonymná architektonická súťaž. Záujem bol vysoký, prihlásilo viac ako 40 súťažiacich. Odbornú porotu najviac zaujal projekt architektov Ladislava Vikartovského a Gábora Nagya.

Foto: TS Mesto Žilina
TS Mesta Žilina

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )