branči / / News
Nórsko má ambiciózne plány a plánuje vystavať ako prvá krajina na svete plávajúce podmorské tunely, ktoré pomôžu mnohým obyvateľom pri prechode medzi fjordami. V...

Nórsko má ambiciózne plány a plánuje vystavať ako prvá krajina na svete plávajúce podmorské tunely, ktoré pomôžu mnohým obyvateľom pri prechode medzi fjordami.

V súčastnej dobe slúžia ľuďom na prepravu rôzne trajekty, ktoré sú z časového, no aj z ekologického hľadiska náročnejšie.  Tieto „ponorené pontónové mosty“ sa budú skladať z dvoch veľkých trubíc, ponorených v hĺbke 30 m a každá z nich bude dostatočne široká pre dva jazdné pruhy.  Nórsko plánuje do týchto mostov investovať 25 miliárd € a projekt by mal byť dokončený do roku 2035. Celá výstavba a proces bude veľmi náročný, pretože podobný systém ešte nebol aplikovaný a nevedia, ako  bude reagovať na tento tunel vietor, morské prúdy či vlny.

pontonovy-tunel

 

Ak sa pýtate, prečo sa Nóri púšťajú do takéhoto odvážneho projektu, odpoveď je jednoduchá. Obtiažny terén v tomto regióne nie je vhodný pre stavbu normálnych mostov. Jedinou alternatívou by bola stavba vysutých mostov, no tu je jedna veľká nevýhoda. Tieto mosty sú náchylné na poškodenie, keď je zlé počasie.

pontonovy-tunel1

Čo poviete na tento odvážny projekt?

zdroj: Inhabitat.comKomentovať (0)