Foto: Aidenvironment (Flickr), Pixabay

Nórsko od roku 2020 zakáže biopalivá vyrábané z palmového oleja.

Nie je žiadnou novinkou, že krajiny severnej Európy idú príkladom celému svetu. Najnovšie môžeme obdivovať a prihliadať k rozhodnutiu Nórska. Parlament krajiny totiž schválil zákaz využívania surovín s vysokým rizikom odlesňovania na výrobu biopalív. V praxi to znamená záchranu dažďových lesov a ich obyvateľov. Nórsko totiž týmto zákonom vylučuje využívanie kontroverzného palmového oleja.

Je to víťazstvo v boji za dažďové pralesy a svetovú klímu“ povedal o výsledku hlasovania parlamentu Nils Hermann Ranum z organizácie Rainforest Foundation Norway. Parlament totiž  odhlasoval zákon, ktorý z Nórska robí vôbec prvú krajinu sveta, ktorá od roku 2020 celkom zakáže biopalivá vyrábané zo surovín, ktoré prispievajú k odlesňovaniu a ničeniu životného prostredia.

Foto: Pexels

Palmový olej sa stal v posledných desaťročiach jedným z najvyužívanejších rastlinných olejoch a to najmä v potravinárskom priemysle. Drvivá väčšina tohto produktu pochádza z Indonézie a Malajzie, kde pre plantáže palmy olejnej miznú obrovské časti dažďových pralesov. Pre obrovský dopad na životné prostredie je palmový olej vo svete veľmi kritizovanou plodinou.

Foto: Hayden [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
V oveľa menšej miere ako v potravinárstve sa palmový olej, podobne ako iné rastlinné oleje, využíva aj pri výrobe biopalív. V čase, keď sa svet snaží odpútať od pohonu na fosílne palivá, je však využívanie biopaliva z palmového oleja nie práve šťastným víťazstvom. Ovzdušie síce ušetríme, no namiesto toho ničíme rozsiahle, vzácne a krehké ekosystémy.

Foto: ADPartners [CC BY-SA 3.0 or GFDL], from Wikimedia Commons
Zakázať výrobu biopalív zo surovín s vysokým rizikom odlesňovania (teda najmä palmový olej) plánuje do roku 2030 aj Európska únia. Nórsko však môže ísť v tomto príkladom celému svetu. Koncom roka odhlasovaný zákon, chce mať v platnosti od 1. januára 2020. Do polovice ďalšieho desaťročia navyše plánuje poslať automobily jazdiace na fosílne palivá do starého železa. Krajina chce mať od roku 2025 na trhu len automobily s elektrickým pohonom.

regnskog.no, dobrenoviny.skstartitup.skindependent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články