Nórska vláda sa rozhodla pre krok, ktorý pobúril všetkých ochrancov prírody na svete

Daniel Allen
Daniel Allen
Nórska vláda sa rozhodla pre radikálny krok. Väčšinu svojej vlčej populácie chce sprístupniť lovcom na odstrel. Na poplach bijú ekologické a ochranárske združenia nielen v Nórsku, ale kritické hlasy sa ozývajú aj zo zahraničia.

Nórsko je v posledných dňoch terčom kritiky asi všetkých environmentálnych združení a ochrancov prírody. Nórska vláda totiž minulý týždeň rozhodla, že populácia voľne žijúcich vlkov bude zredukovaná, a to až o dve tretiny. Ak si myslíte, že sú v Nórsku vlci premnožení, tak ste na omyle. Podľa posledného sčítania je počet divo žijúcich vlkov v Nórsku iba 68 jedincov.

Tento pes je síce vlkom len na 50%, no zobral si z jeho genetickej výbavy asi to najlepšie. Zoznámte sa s československým vlčiakom, plemenom psa, ktoré je považované za jedno z najlepších na svete a bolo vyšľachtené práve na našom území. 

blog.northshots.com
blog.northshots.com

Vláda rozhodla, že vydá povolenie na odstrel až 47 vlkov. Ako odôvodnenie tohto činu sa uvádza, že vlci ohrozujú stáda oviec a týmto krokom sa sleduje minimalizácia škôd pre chovateľov. Avšak ekologické a environmentálne skupiny, a to vrátane nórskej pobočky Svetového fondu na ochranu prírody, uvádzajú, že taká malá vlčia populácia nedokáže urobiť veľmi veľké škody, a že vláda by mala skôr hľadať iné cesty, ako pomôcť farmárom, a nie bezhlavo vydávať povolenia na odstrel.

„Nevideli sme nič takéto už vyše 100 rokov. Naposledy to bolo v roku 1911, kedy sa nórska vláda pokúšala takisto vyhladiť vlčiu populáciu,“ povedala Nina Jensen, riaditeľka Nórskeho fondu na ochranu prírody.

cdn0.wideopenspaces.com
cdn0.wideopenspaces.com

Dôvod, prečo vláda pristúpila k takémuto kroku, by sme ale mali hľadať inde, ako len v snahe pomôcť farmárom. Lov je Nórsku veľmi obľúbená činnosť, čo bude pravdepodobne hlavným dôvodom, prečo vláda pristúpila k takému masovému odstrelu. Minulý rok vláda povolila odstreliť 16 vlkov, pričom mala predložených až 11-tisíc žiadostí od lovcov. To znamená, že na jedného vlka pripadalo až 700 potenciálnych záujemcov o jeho odstrel. V snahe vyhovieť veľkému počtu žiadateľov sa vláda teda rozhodla navýšiť číslo na plánovaný odstrel vlkov.

Ochrancovia prírody pripomínajú, že systematické vyhladzovanie tohto predátora sa môže v budúcnosti vypomstiť, napríklad premnožením iných druhov či oslabením stád zvierat. Vlk totiž plní aj funkciu likvidátora slabej a chorej zvery, čo pomáha stádu, že sa zbaví oslabených členov a ďalej sa šíria len silní a zdraví jedinci.

trbimg.com
trbimg.com

„Toto rozhodnutie musí byť zastavené“, povedal riaditeľ Priateľov Zeme v Nórsku a ďalej dodal: „Apelujeme na ministra životného prostredia, aby tieto jatky zastavil. Za takéto rozhodnutie sa musí celé Nórsko hanbiť.“

Myslíte si, že nórska vláda pod tlakom verejnosti zmení svoje rozhodnutie? A čo si myslíte o takomto nariadení vy? Ak s ním nesúhlasíte, môžete sa zapojiť do petície, ktorá vznikla proti tomuto nariadeniu, a teda proti lovu vlkov.

interez.sk (Matej Mensatoris) iflscience.comShare on Facebook0
Zobraziť viac
Komentovať (0)