Daniel Allen

Matej Mensatoris / / News
Nórska vláda sa rozhodla pre radikálny krok. Väčšinu svojej vlčej populácie chce sprístupniť lovcom na odstrel. Na poplach bijú ekologické a ochranárske združenia nielen v Nórsku, ale kritické hlasy sa ozývajú aj zo zahraničia.

Nórsko je v posledných dňoch terčom kritiky asi všetkých environmentálnych združení a ochrancov prírody. Nórska vláda totiž minulý týždeň rozhodla, že populácia voľne žijúcich vlkov bude zredukovaná, a to až o dve tretiny. Ak si myslíte, že sú v Nórsku vlci premnožení, tak ste na omyle. Podľa posledného sčítania je počet divo žijúcich vlkov v Nórsku iba 68 jedincov.

Tento pes je síce vlkom len na 50%, no zobral si z jeho genetickej výbavy asi to najlepšie. Zoznámte sa s československým vlčiakom, plemenom psa, ktoré je považované za jedno z najlepších na svete a bolo vyšľachtené práve na našom území. 

blog.northshots.com
blog.northshots.com

Vláda rozhodla, že vydá povolenie na odstrel až 47 vlkov. Ako odôvodnenie tohto činu sa uvádza, že vlci ohrozujú stáda oviec a týmto krokom sa sleduje minimalizácia škôd pre chovateľov. Avšak ekologické a environmentálne skupiny, a to vrátane nórskej pobočky Svetového fondu na ochranu prírody, uvádzajú, že taká malá vlčia populácia nedokáže urobiť veľmi veľké škody, a že vláda by mala skôr hľadať iné cesty, ako pomôcť farmárom, a nie bezhlavo vydávať povolenia na odstrel.

„Nevideli sme nič takéto už vyše 100 rokov. Naposledy to bolo v roku 1911, kedy sa nórska vláda pokúšala takisto vyhladiť vlčiu populáciu,“ povedala Nina Jensen, riaditeľka Nórskeho fondu na ochranu prírody.

cdn0.wideopenspaces.com
cdn0.wideopenspaces.com

Dôvod, prečo vláda pristúpila k takémuto kroku, by sme ale mali hľadať inde, ako len v snahe pomôcť farmárom. Lov je Nórsku veľmi obľúbená činnosť, čo bude pravdepodobne hlavným dôvodom, prečo vláda pristúpila k takému masovému odstrelu. Minulý rok vláda povolila odstreliť 16 vlkov, pričom mala predložených až 11-tisíc žiadostí od lovcov. To znamená, že na jedného vlka pripadalo až 700 potenciálnych záujemcov o jeho odstrel. V snahe vyhovieť veľkému počtu žiadateľov sa vláda teda rozhodla navýšiť číslo na plánovaný odstrel vlkov.

Ochrancovia prírody pripomínajú, že systematické vyhladzovanie tohto predátora sa môže v budúcnosti vypomstiť, napríklad premnožením iných druhov či oslabením stád zvierat. Vlk totiž plní aj funkciu likvidátora slabej a chorej zvery, čo pomáha stádu, že sa zbaví oslabených členov a ďalej sa šíria len silní a zdraví jedinci.

trbimg.com
trbimg.com

„Toto rozhodnutie musí byť zastavené“, povedal riaditeľ Priateľov Zeme v Nórsku a ďalej dodal: „Apelujeme na ministra životného prostredia, aby tieto jatky zastavil. Za takéto rozhodnutie sa musí celé Nórsko hanbiť.“

Myslíte si, že nórska vláda pod tlakom verejnosti zmení svoje rozhodnutie? A čo si myslíte o takomto nariadení vy? Ak s ním nesúhlasíte, môžete sa zapojiť do petície, ktorá vznikla proti tomuto nariadeniu, a teda proti lovu vlkov.

interez.sk (Matej Mensatoris) iflscience.com
0
Komentovať (0)