boredomtherapy.com

Matej Mensatoris / / Veda
Automobily sa stali už neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Sú rýchle, pohodlné, ľahko sa ovládajú, a takisto sú aj relatívne bezpečné. Tieto tvrdenia však platia najmä...

Automobily sa stali už neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Sú rýchle, pohodlné, ľahko sa ovládajú, a takisto sú aj relatívne bezpečné. Tieto tvrdenia však platia najmä pre dnešné autá, v minulosti to bolo trochu iné. Keď pred 108 rokmi uzrelo svetlo sveta prvé auto vyrobené montážnou výrobou – Ford Model T, táto udalosť sa hlboko zapísala do dejín automobilizmu, ako aj celého sveta a spôsobila celosvetovú automobilovú revolúciu.

Model T bol na svoju dobu skutočne prelomový, no jeho obsluha nebola zďaleka taká pohodlná ako je u bežných áut dnes. V kabíne bolo málo miesta a plátená strecha neposkytovala dostatočnú ochranu. O bezpečnostných pásoch sa v tej dobe mohlo iba snívať.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

Čo si myslíte že je na obrázku? Možno vás napadol otvárač na konzervy. Správna odpoveď je kľúč od zapaľovania. Avšak aby ste Ford Model T naštartovali, potrebovali ste toho viac ako len tento „otvárač“.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

Ak ste chceli naštartovať, museli ste rýchlo otočiť touto kľukou aby motor naskočil. Táto činnosť vyžadovala veľkú dávku opatrnosti a najmä sily. Ak ste to urobili nešikovne, kľuka dokázala dokonca zlomiť ruku.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

Je pomerne prekvapivé, že Model T mal práve takýto mechanický štartér. Ostatné spoločnosti, ako napr. Cadillac, už v tej dobe používal pohodlnejší elektronický štartér. A mnohí majitelia Modelu T si ho tam potom aj dodatočne pridávali.

boredomtherapy.com
boredomtherapy.com

Ford vyrobil týchto áut v rokoch 1908 až 1927 vyše 15 miliónov kusov. Motor mal objem 2,9 l, výkon 15 KW a dosahoval maximálnu rýchlosť 72 km/h.

Model T je v Amerike stále veľmi populárny, najmä automobiloví nadšenci kupujú staré nepojazdné vraky a od základov ich prerábajú na tzv. Hot rody.

classicnation.com
classicnation.com

Ktovie, čo by si pomyslel sám Henry Ford, keby videl, že jeho pôvodné auto stále žije, aj keď v úplne novom kabáte. Podľa nás by bol nadšený.Komentovať (0)