foto: Pixabay

Aj vy by ste čakali, že krajinou, ktorá bude mať zdravý životný štýl najviac "na háku," bude USA? Tak sa zdá, že sme sa všetci mýlili.

Vždy nás poteší, keď sa v zahraničných médiách objaví nejaká tá zmienka o našej krajine, alebo o našich susedoch, s ktorými sme boli v spoločnej federácii nejaký ten rok. Avšak najnovšia zmienka o krajine našich bratov Čechov určite až tak nepoteší. Podľa najnovšej štúdie Clinic Compare definitívne vyhrali status najnezdravšej krajiny na svete.

Možno aj vás táto správa prekvapí. Ale ak sa trošku zamyslíme nad typickým jedálničkom našich susedov (ktorý sa až tak nelíši od toho nášho, slovenského), niet sa až tak čomu čudovať. Česi milujú mastné jedlá, zelenine sa poctivo vyhýbajú a nedajú dopustiť na svoje legendárne „knedlo-vepřo – zelo.“ Samozrejme, nemôžeme ich všetkých hádzať do jedného vreca, no výsledky štúdie vravia jasne. Čo sa týka zdravia, nikto na tom nie je horšie ako Česi. V štúdii sa porovnávali získané dáta s údajmi získanými od Svetovej zdravotníckej organizácie WHO, pričom sa brala do úvahy konzumácia alkoholu, fajčenie a výskyt obezity. Počas výskumu sa celkovo analyzovalo 179 krajín z celého sveta. Česká republika bola na prvom mieste, no určite im za to nikto nebude blahoželať.

Od svetlých farieb, až po najtmavšie. Od najzdravších po tie, ktoré sú na tom so zdravím najhoršie

pixabay.com

Podľa výsledkov štúdie sa Česi rozhodne nebránia konzumácii alkoholu. Ročne na jedného obyvateľa pripadá až 13,7 litra alkoholu, čo je je približne 550 „panákov.“ Čo sa týka fajčenia, patrí im celosvetovo jedenáste miesto. A ako skončili ostatné štáty? Na druhom mieste v neslávnom rebríčku skončilo Rusko, na treťom Slovinsko, na štvrtom Bielorusko a my sme skončili na piatom, čiže taktiež nemáme dôvod na radosť. Hneď za nami sa umiestnilo Maďarsko.

Najhoršie sú na tom krajiny východnej Európy

Vieme, my patríme k strednej, avšak táto štúdia nás geograficky zaradila do východnej Európy. Podľa nej až 9 priečok z desiatich patrilo krajinám východnej Európy. Jedinou výnimkou bolo USA, ktoré skončilo na desiatom mieste spoločne s Litvou. Asi dosť vážny dôvod, aby sme sa trošku zamysleli nad svojou životosprávou, však? Možno nabudúce, keď vám babička bude núkať pečenými buchtami, skúste taktne odmietnuť, pretože o popredné priečky v rebríčku najnezdravších krajín sveta predsa nikto nestojí.

Ak vás zaujíma, ktorá oblasť je najtučnejšia, aj tu vás možno prekvapíme. Nie je to Amerika, ale Oceánia. Až 41 percent obyvateľov Samoa má index telesnej hmotností vyšší ako 30, čo je jednoznačný prejav obezity. A ktorá krajina je tou najzdravšou? Je to Afganistan, kde sú ľudia mierni aj v konzumácii alkoholu a obyvatelia tu ročne vyfajčia v priemere len 83 cigariet. Máme sa čo od nich učiť, však?

Clinic Compare

Pozri aj: Európa podľa gayov či vnímanie žien v rôznych štátoch. 5+ vtipných máp, ktoré ukazujú nezmyselné predsudky zakorenené v dnešnej spoločnosti

independent.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy