Yanko Tsvetkov

Michaela Galambošová / / Série
Aj vy máte o určitých krajinách vyhranené názory? Možno si pri pohľade na tieto mapy uvedomíte, že nemá zmysel hádzať všetkých do jedného vreca!

Miesto tisíce slov niekedy stačí jeden silný obrázok (či grafika). Už neraz sme sa o tom presvedčili. Aj dnes vám prinášame vydarené mapy Yanka Tsvetkova, ktoré vám ukážu svet taký, ako ste ho doposiaľ nevideli. Pričom nebudete vedieť, či máte plakať alebo sa smiať, pretože jedno je isté. Tieto mapy vyjadrujú holú skutočnosť.

USA si myslí, že je vrchol civilizácie, Európa zas nemá najlepšie renomé, čo sa týka konzumácie alkoholu. Ale nebojte sa, ani ostatné štáty nedopadli dvakrát najlepšie. Veď posúďte sami. A možno si pri ich prezeraní aj vy uvedomíte, aké hlúpe sú predsudky a zaužívané stereotypy.

#1 Svet podľa Ameriky

Amerika má o zvyšku sveta naozaj vyhranené názory. Rusov považuje za zarytých komunistov, Afrika je pre nich vlastne absolútne nepodstatný kontinent. Kam sa pozrú, všade sama púšť. A Čína? To je pre nich jeden obrovský supermarket. A ako vnímajú samých seba? Ako vrchol civilizovaného sveta. Či majú pravdu, o tom nech si vytvorí každý svoj vlastný názor.

Yanko Tsvetkov

#2  L’Europa Berlusconiana

Teraz sa na Európu pozrieme z trošku iného pohľadu, ktorý sa asi nebude páčiť žiadnej žene. A veru, niet sa čomu čudovať. Stačí trošku kuchynskej angličtiny, aby ste porozumeli, o čo tu vlastne ide. Napríklad v Česku a Slovensku (ktoré stále niekto vníma ako jeden štát), nájdeme vraj „mačičky“ s chlpatým obočím. Stačí sa však prejsť po našich uliciach, aby ste sa presvedčili, že to tak nie je. O Ukrajine zas panuje názor, že sú tam lacné ženy, na severe zas nájdeme samé blondínky. Ak máte chuť, preštudujte si mapu. Určite z nej ostanete rovnako znechutení ako my.

Yanko Tsvetkov

#3  Rýchly pohľad do kryštálovej gule: Európa v roku 2022

Únia. Všade sama únia. Naozaj takto dopadneme? Čo by ste povedali na Ríšu pani Merkelovej? Ktovie, ako vlastne dopadneme. Za zmienku stojí určite aj fakt, že niektoré krajiny (ne)pochopiteľne zmenili svoju polohu. Napríklad taký Vatikán.

Yanko Tsvetkov

#4 Európa podľa Grékov

O Grécku kolujú kadejaké historky. Niektorí na tento svojský štát nedajú dopustiť. Veď kam by sme chodili na dovolenku? Iní ich zas berú za štát, ktorý žije na úkor ostatných. Podľa tejto mapky drvivú väčšinu Európanov vnímajú ako lakomých workoholikov, egoistov, snobov a retardov. K tomu naozaj nie je čo dodať.

Yanko Tsvetkov

#5 Európa podľa gejov

Dobre, teraz trošku kopneme do osieho hniezda. Veríme, že väčšina z vás bude túto mapku brať z nadhľadom. Inak sa to asi ani nedá. Príjemnú zábavu!

Yanko Tsvetkov

#6 Arabská zima

Tsvetkov nemá problém urobiť si srandu naozaj z každého. A Arabské krajiny taktiež nie sú žiadnou výnimkou. V jeho ponímaní z Európy vznikol jeden štát. Eutopia, avšak ani ostatným krajinám nie je do smiechu. Kto už by chcel skončiť ako Kaddáfiho spermobanka?

Yanko Tsvetkov

Mapy sú na prvý pohľad vtipné. Pobavia, to určite. No keď smiech odznie, ostane nám priestor na zamyslenie. Z vesmíru predsa nevidíme hranice. To len my sami si ich vytvárame.

Pozri aj: Keď uvidíte tieto mapy, už nikdy sa nebudete pozerať na Slovensko tak, ako predtým

theguardian.com
0
Komentovať (0)