Niečo také sa nevidí každý deň.

Tisícky ľadových vajíčok rôznych veľkostí cez víkend zaplnili pláž vo Fínsku. Neobvyklý úkaz podľa expertov spôsobila kombinácia nízkych teplôt, silného vetra a vĺn. Informoval o tom spravodajský web BBC.

Ľadové gule sa v nedeľu objavili na pláži na ostrove Hailuto, ktorý leží v Botnickom zálive medzi západným pobrežím Fínska a východným pobrežím Švédska. Pozoruhodný úkaz sa podarilo zachytiť amatérskemu fotografovi Ristovi Mattilovi. “Bol som na pláži Marjaniemi so svojou manželkou. Bolo slnečno, asi -1 stupeň Celzia a fúkalo,” povedal.

“Videli sme tam tento úžasný jav, pozdĺž pláže pri vode boli snehové a ľadové gule,” doplnil.

Podľa Mattila sa veľkosť ľadových gúľ líšila, najmenšie boli veľké asi ako slepačie vajce, najväčšie asi ako futbalová lopta. “Bol to naozaj úžasný pohľad. Za 25 rokov, čo žijem v tejto oblasti, som nikdy nič také nevidel,” povedal s tým, že keďže pri sebe mal fotoaparát, rozhodol sa si ľadové vajíčka odfotiť na pamiatku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Risto Mattila (@rismatti),

Tvorbe ľadových vajíčok podľa experta BBC na počasie, Georga Goodfellowa, napomáha silný vietor a nízke teploty. “V podstate ide o to, že sa tvoria z kusov ľadových dosiek, ktoré obmývajú vlny,” povedal.

“Môžu sa zväčšiť, keď na ich povrchu zamrzne morská voda, vďaka čomu sú tiež hladšie,” vysvetlil Goodfellow a dodal, že hladké ľadové guličky sa môžu na pláž vyplaviť pri odlive, či keď ich tam zanesie vietor.

Podobný jav bolo v minulosti možné vidieť aj v Rusku. V roku 2016 obrovské ľadové a snehové gule pokryli 18 kilometrov pobrežia neďaleko sibírskej Nydy. Najmenší boli veľké asi ako tenisové loptičky, tie najväčšie mali priemer asi jedného metra.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )