foto: Unsplash

Rozhoduješ sa, kam ísť na vysokú školu?

Možno si to ešte naplno neuvedomuješ, ale raz sa musíš naozaj zamestnať. Prečo teda študovať odbor, s ktorým budeš mať len minimálnu šancu nájsť si prácu? Zisti, aké sú najžiadanejšie odbory budúcnosti a zváž svoje možnosti už teraz. 

Svet sa rýchlo mení a s ním aj požiadavky na trhu práce. Odvetvia a odbory, ktoré boli relevantné včera, už dnes nemusia byť vôbec zaujímavé. Teda, môžu byť zaujímavé pre teba, ale nájdeš si v týchto odvetviach prácu? A bude dostatočne ohodnotená? Pozri sa na najžiadanejšie odbory budúcnosti, zisti, či sa zhodujú s tvojimi zaujmami a rozhodni sa správne.

Informatika 

foto: Unsplash

Čakal si niečo iné? Dnes sa už v podstate každá spoločnosť na planéte, od malého rodinného biznisu až po svetové značky, spolieha na počítače, a to sa tak skoro nezmení. Programovanie, dátová analytika, strojové učenie, softvérové inžinierstvo, počítačová bezpečnosť či neurónové siete. Ak si osvojíš základy, čakajú na teba zaujímavé technológie a smery, ktorými sa môžeš uberať.

Máš vlastné nápady? Odbor nie je všetko, vyber si takú školu, ktorá tvoje idey aj podporí. Po šikovných absolventoch informatiky bude dopyt neustále a finančné ohodnotenie je jedno z najpríťažlivejších na Slovensku i vo svete. Skvelé na tom je aj to, že programovanie a algoritmy nie sú len doménou informatiky. Zvládneš ich aj vďaka štúdiu fyziky, matematiky alebo geoinformatiky.

Strojárstvo

foto: Unsplash

Odvetvie strojárstva nie je len o výrobe traktorov a veľkých ozubených kolies ako z filmu Moderná doba. Vedomosti nadobudnuté v tomto odbore môžeš využiť pri návrhu a vývoji automobilov, stavbe ciest, mostov, pri správe kanalizačných spojení, ale aj pri výrobe vykurovacích a chladiacich systémov v domácnostiach.

Strojárstvo jednoducho pomáha udržiavať každodenný život v pohybe a v pohodlí. Budúcnosť neráta so spomalením tohto trendu, preto sú absolventi strojárstva veľmi žiadaní. S vývojom nových strojov je nevyhnutné vyvíjať aj nové materiály. Na to môžeš získať potrebné vedomosti štúdiom fyzických či chemických odborov.

Marketing a reklama

foto: Unsplash

Konečne niečo, pri čom si nezašpiníš ruky od vazelíny a na obrazovke počítača neuvidíš iba jednotky a nuly, však? Reklama predsa vládne svetu a ako študent marketingu sa naučíš všetko od úplných základov.

Pri reklamnom biznise navyše platí, že čím skôr si osvojíš prax a vytvoríš si sieť kontaktov (tzv. networking), tým lepšie. Preto neváhaj a ozvi sa najbližšej marketingovej agentúre už počas štúdia. A prečo je marketing odborom budúcnosti? Pretože kreatívnych ľudí nie je nikdy dosť. Produkty a služby sa samé nepredajú.

Učiteľstvo

foto: Unsplash

Niekto nás to musí aj naučiť. Dnes, aj o pár rokov. Hoci odbor učiteľstva momentálne nie je na výslní popularity medzi budúcimi vysokoškolákmi a finančné ohodnotenie je menej motivujúce, dopyt po učiteľoch neprestáva. Výhodou je, že si môžeš zvoliť ľubovoľné dva predmety štúdia a využiť priestor na vzdelávanie sa práve v nich.

Ako budúci kvalitný učiteľ máš šancu nadchnúť žiakov, jednoducho im vysvetliť aj zložité veci a viesť ich k tým správnym hodnotám a vedomostiam. Pripravíš ich tak nielen na budúcu profesiu, ale možno aj na celý život. Navyše, môžeš ďalej vzdelávať i seba, rozširovať svoju kvalifikáciu a získavať nové pracovné príležitosti.

Analýza dát a umelá inteligencia

foto: Unsplash

Umelá inteligencia je budúcnosť. Vlastne aj prítomnosť. AI je všade okolo teba, stretávaš sa s ňou každý deň. Ak žasneš nad jej dômyselnosťou a možnosťami využitia, je to prvý predpoklad pre štúdium tohto odboru. Mobilné telefóny, inteligentné vozidlá, drony, diaľkový prieskum Zeme, autonavigácie, chirurgické roboty, detekcia zločinov. Využitie AI je nevyčísliteľné.

Zaujíma ťa analýza dát? Analýza genetickej informácie, častíc hmoty, klimatické analýzy, stratégie športových zápasov, či nákupné správanie zákazníkov. Môžeme ťa ubezpečiť, že vo svete je momentálne toľko nazbieraných dát, ktoré treba analyzovať, že dopyt po dátových analytikoch neprestane.

Tak čo, zaujali ťa niektoré z vyššie uvedených odborov, alebo si presvedčený vydať sa vlastnou cestou? Rozhodnutie je na tebe. Pamätaj, že práve teraz môžeš byť len na dva kroky od svojej budúcnosti.

Pr článok UPJS
0
Uložiť článok
Komentovať