Frank Balthis/Yellowstone National Park Service

Matej Mensatoris / / News
Najznámejší horúci gejzír v Yellowstone v súčasnosti púta pozornosť viac ako obyčajne. Dôvodom je, že namiesto vody na zem dopadá sneh.

Jeden z najznámejších gejzírov na svete je gejzír Old Faithful nachádzajúci sa v Yellowstonskom národnom parku vo Wyomingu. Ten v pravidelných, 74 minútových intervaloch, chŕli obrovské prúdy takmer vriacej vody. V súčasnosti ale tento gejzír vytvára niečo fascinujúce. Namiesto toho, aby všade okolo neho bola horúca voda, vzniká pri jeho erupcii sneh. Čo sa deje a ako je to vôbec možné?

Voda z tohto gejzíru má teplotu až 95,6 stupňov Celzia, teda má teplotu takmer vriacej vody. Keď gejzír vytryskne vodu, tak unikajúca para môže mať teplotu až 177 stupňov Celzia. Vytrysknutá voda z gejzíru dosahuje výšku až 43 metrov. Tento týždeň ale gejzír pri svojej erupcii vytvára sneh. Dôvodom je nezvyčajne chladné počasie na tento región.

Teplota tu v súčasnosti dosahuje hodnotu -18 stupňov Celzia. Pozrite sa na toto krásne prírodné divadlo v priloženom videu:

Čo sa to deje? Možno by ste očakávali, že vriaca voda bude najskôr topiť sneh okolo gejzíru a nie vytvárať ho. Vysvetlenie tohto javu poskytuje fyzika. V skutočnosti pri veľmi nízkych teplotách teplá, či horúca voda mrzne oveľa rýchlejšie ako studená voda. Vriaca voda sa totiž rýchlo vyparuje a táto para mrzne. Zmrznutá vodná para potom vytvára zhluky, ktoré sú ťažšie ako vzduch, a tie začnú padať na zem v podobe snehu.

Rovnaký efekt môžete vidieť napríklad tu, kedy za pomoci horúceho čaju a extrémne chladného počasia sa dajú vytvoriť aj takéto efektné obrázky.

(Ak by ste sa to snažili napodobniť, buďte extrémne opatrní. Určite použite ochranné pomôcky a okuliare, keďže mnohí ľudia tento pohyb nezvládnu a vylejú si vriaci čaj do tváre. Najlepšie je to ale nenapodobňovať.)

Také nízke teploty, aké sú potrebné pre dosiahnutie tohto efektu však nie sú pravidelné ani u nás v zime. Ak vás táto vlastnosť horúcej vody zaujala, pozrite si nasledujúce video z Ruska, kde muž v extrémnom chlade vyleje hrniec plný vriacej vody z balkóna. To, čo vytvorí rozhodne stojí za zhliadnutie.

Pozri aj: Muž, ktorý nešťastne spadol do Yellowstonského jazera, sa za jeden deň úplne rozpustil

interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com
0
Komentovať (0)