Foto: flickr.com (Tomas Forgac)

Teplý vzduch sa začína dostávať na viaceré miesta krajného juhozápadu Slovenska. V Bratislave sa oteplilo o 5 °C na necelých 30 minút.

Nad juhozápad a krajný západ Slovenska sa počas včerajšieho popoludnia začal dostávať teplý vzduch. Zatiaľ čo na juhu Záhoria sa oteplilo do kladných hodnôt už popoludní, v oblasti Bratislavy ale aj ďalších oblastí na západe Podunajskej nížiny boli teploty pod nulou. 

Dôvodom bol vznik inverznej vrstvy. Malé Karpaty totiž vytvárajú prirodzenú bariéru. Teplý vzduch začal postupovať od západu a dostal sa nad chladný vzduch, ktorý sa nachádzal na záveternej strane Karpát.

ilu: imeteo.sk

Zatiaľ čo dopoludnia sa na Záhorí teploty pohybovali okolo +0,8 °C (Malacky, 10:00), v Bratislave-Ivanke bolo v tom čase len -4,1 °C, na Kolibe dokonca -4,5 °C.

Vo večerných hodinách, cca 22:15 sa v západných častiach Bratislavy rozfúkal vietor, ktorý rozrušil inverznú vrstvu a teplý vzduch sa tak prepadol z výšok do prízemnej vrstvy. Na stanici Bratislava – FMFI (Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK) sa z -2,3 °C o 22:12 oteplilo na +3,2 °C o 21:28, čo je zmena teploty o 5,5 °C len v priebehu 16-tich minút. 

Foto: imeteo.sk

Do 23-tej hodiny sa oteplilo už aj na Kolibe, kde o 23:00 dosiahla teplota +2,3 °C. V Bratislave-Ivanke bolo ale ešte -4,0 °C, no už čoskoro sa oteplí aj tu.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )