Foto: flickr.com(Paul Clark)/flickr.com(Kate Ter Haar)

Vodu chce následne stáčať a predávať.

Spoločnosť Nestlé žiada o povolenie čerpať vodu z krehkého vodného toku na Floride. A to poriadne veľké množstvo na úrovni až 4,36 milióna litrov vody denne. To, samozrejme, rozhorčilo miestnych obyvateľov, ktorí sa boja, že sa tým naruší rovnováha prírody v tomto regióne.

Ako informuje portál Independent, Nestlé Waters vyrába už dve balené vody a v januári kúpila spoločnosť Ginnie Springs. Teraz Nestlé žiada o povolenie, aby mohla z týchto prameňov čerpať vodu do fliaš. A že to nemá byť iba niekoľko fľašiek denne, napovedá aj maximálny denný objem na úrovni vyše 4 miliónov litrov vody.

Pramene zásobujú rieku Santa Fe, ktorá bola v minulosti dlhé roky využívaná ako veľký zdroj vody. To napokon viedlo k nutnosti obmedzenia jej využívania, čím sa ju podarilo zachrániť a označiť za “zotavenú oblasť”. Ekológovia, environmentalisti, ale aj obyčajní ľudia logicky tvrdia, že riečny systém nedokáže ustáť odčerpávanie vody v takom objeme ako chce spoločnosť Nestlé. Tá ale oponuje a tvrdí, že pramenitá voda je “rýchlo obnoviteľný zdroj”.

Foto: pixabay

John S. Quarterman, hovorca skupiny venovanej ochrane vôd povedal pre Independent, že sú proti vydaniu povolenia na čerpanie vody zo systému, ktorý je už preťažený a “potápa sa”. Podľa neho by vodohospodári mali nielen zamietnuť žiadosť Nestlé o čerpanie vody z týchto prameňov, ale mali by tiež preskúmať aj staršie povolenia, ktoré spoločnosť už má v tejto oblasti.

Aby totiž Nestlé mohlo čerpať vodu, potrebuje povolenie. Prvotná žiadosť ešte z marca bola podľa Independent neúplná a tak nebola schválená. Povolenie sa navyše vydáva na dobu iba 5 rokov a potom je nutné podať si žiadosť opäť. Tým sa chce dosiahnuť lepšia kontrola nad vodnými zdrojmi.

Foto: pixabay.com

Nemenej dôležitým faktom je tiež to, že oblasť, do ktorej prúdi voda z prameňov je domovom mnohých vodných živočíchov, napríklad aj vzácnych vodných korytnačiek. Ak by sa odčerpávali milióny litrov vody denne, mohlo by to výrazne ohroziť ich populáciu.

Vodohospodári uviedli, že pri posudzovaní žiadosti o povolenie budú zohľadňovať mnohé aspekty a, samozrejme, aj názory environmentalistov a tiež online petíciu proti čerpaniu, ktorú podpísalo takmer 1000 ľudí.

Ako sa situácia vyvinie, je zatiaľ predčasné odhadovať, no ostáva nám iba dúfať, že sa uprednostní zdravý rozum pred ekonomickými záujmami.

1
Uložiť článok
Komentovať