Juraj Slafkovský draftovaný z 1. miesta Montrealom, foto: SITA/AP

Dlho očakávaný draft nováčikov do zámorskej hokejovej NHL je za nami.

Z prvej priečky si spomedzi mladíkov vyberal Montreal Canadiens, ktorý bol tiež hostiteľom dvojdňovej akcie. Dlhodobo bol favoritom na post draftovej jednotky kanadský center Shane Wright, no v ostatných týždňoch sa čoraz častejšie na tomto poste skloňovalo aj meno slovenského krídelníka Juraja Slafkovského, najmä po mimoriadne vydarenou olympijskom turnaji v Pekingu. Tam ho vyhlásili za najužitočnejšieho hráča podujatia, siedmimi gólmi v siedmich dueloch totiž potiahol Slovákov k zisku historického bronzu.

Juraj Slafkovský, Shane Wright a Logan Cooley, foto: SITA/AP

„Jasná jednotka nie je. Väčšinou je tu niekto taký, preto je tohtoročná situácia tak unikátna. V popredí sú veľmi dobrí hokejisti, ktorí hrajú na rôznych postoch. Dopadnúť to môže akokoľvek, ich predpokladaný strop sa totiž nachádza na podobnej úrovni,“ vyjadril sa pred draftom Tom Fitzgerald, generálny manažér tímu New Jersey Devils.

Slafkovský a Nemec hviezdami draftu

Slovenský útočník Juraj Slafkovský sa stal jednotkou draftu nováčikov zámorskej hokejovej NHL, dvojkou je obranca Šimon Nemec. Vo štvrtok si krídelníka Slafkovského v montrealskej hale Bell Centre vybral domáci klub Montreal Canadiens. Osemnásťročný Košičan prekonal slovenský rekord Mariána Gáboríka z roku 2000, kedy si ho vybral z 3. pozíciu klub Minnesota Wild. Aj na druhom poste zaznelo meno slovenského hokejistu, tím New Jersey Devils siahli po bekovi Nemcovi.

Juraj Slafkovský draftovaný z 1. miesta Montrealom, foto: SITA/AP

„Keď som počul, že prvý výber je zo Slovenska, zostal som ochromený,“ zneli prvé slová Slafkovského už v drese Canadiens. Prostredníctvom videa mladému slovenskému krídelníkovi blahoželal aj skúsený obranca Zdeno Chára.

Šimon Nemec draftovaný z 2. miesta New Jersey, foto: TASR/AP

„Som prekvapený, je to naozaj úžasné. Skutočnosť, že Slováci sú na prvom a druhom mieste draftu, to je niečo neskutočné,“ poznamenal osemnásťročný Šimon Nemec narodený v Liptovskom Mikuláši, ktorý na klubovej úrovni doteraz hral za mužov HK Nitra.

Ďalší výber patril Arizone, ktorá si vybrala Logana Cooleyho. Shane Wright sa tak prepadol na štvrté miesto, z ktorého si ho vybralo Seattle. V prvom kole uspel aj Slovák Filip Mešár, ten ide za Slafkonským do Montrealu z 26. miesta.