Foto: Facebook (Atlantic White Shark Conservancy)

Na pohľad sa môže javiť sneženie ako krásne a možno aj ako priaznivá okolnosť.

Avšak celkom zjavne, nie každý to vníma podobne. Na východnom pobreží Spojených štátov zažívajú mestá tak husté sneženie, že sa na plážach objavujú umrznuté žraloky v hojných počtoch. Podľa organizácie Atlantic White Shark Conservancy, má byť príčinou ich umierania takzvaný ‚cold shock‘ teda studený šok alebo šok spôsobený rapídnym ochladením.

Cold shock je jav, ktorý sa objavuje u zvierat v prípadne nečakaného a intenzívneho poklesu teplôt. Keď je zviera náhle vystavené nízkej teplote môžu sa uňho objaviť svalové kŕče či rovno zástava srdca. Pokiaľ sa u nich objavia kŕče, nie sú schopné sa pohybovať. V prípade morských zvierat je tento problém ešte väčší ako u suchozemských, keďže bez pohybu ich more vyplaví na pláž, kde sa udusia.

Posted by Atlantic White Shark Conservancy on Mittwoch, 27. Dezember 2017

Na myse Cod v americkom štáte Massachusetts klesli pred pár dňami teploty na -14 stupňov Celzia. Žraloky, ktoré more vyplavilo a našli sa na pláži, budú prevezené do miestneho inštitútu, kde prebehne pitva. Tá by mala o ich masovom umieraní prezradiť viac. Tieto extrémne teploty dokonca spôsobili aj zamrznutie Niagarských vodopádov, takže príčina je asi zrejmá. Napriek tomu táto neblahá situácia poskytuje vedcom skvelú príležitosť zistiť čosi viac o neľútostnom, studenom jave, ktorý zabíja morské i suchozemské zvieratá.

Our trusty Chevy Trucks with a MA White Shark plate made quick work of the beach. If you are a MA resident, you can get…

Posted by Atlantic White Shark Conservancy on Freitag, 29. Dezember 2017

V Amerike však na dôsledky studeného počasia neumierajú len zvieratá. Počas snehových víchríc v posledných dňoch umrela 83-ročná žena v Južnej Dakote a pri Erijskom jazere sa našli traja mŕtvi ľudia, po tom čo sa ich auto zošmyklo do ľadovej vody.

Pozri aj: Vražedná kreveta či prvá európska jaskynná ryba. Zoznámte sa s 13 druhmi živočíchov, ktoré sme v roku 2016 ešte nepoznali

ladbible.com
Príbehy
0
Komentovať (0)