Russell Watkins/Department for International Development / CC BY

Máte dvadsať rokov a len tak, opatrne sa rozhliadate z kuchyne svojich rodičov? Verte, že scenár vášho života môže vyzerať aj úplne inak!

Malála Júsufzajová, dvadsaťročná žena z Pakistanu, môže byť pre nás všetkým vzorom. Je ženou činu, ktorá nesedí celé dni za počítačom, no reálne sa snaží zmeniť svet. Je najmladšou nositeľkou Nobelovej ceny v dejinách, prežila atentát a aktívne bojuje za práva žien. Veríme, že jej životný príbeh inšpiruje aj vás.

Ak ste si mysleli, že Nobelovu cenu dostávajú len ľudia „v rokoch“, Malála vás vyvedie z omylu. Túto „cenu cien“ dostala už v roku 2014, teda ako sedemnásťročná. Je dôkazom toho, že vek je len číslo, ktoré nič neznamená. Na nič nie sme príliš mladí alebo starí. Jej život sa drasticky zmenil v roku 2012, kedy ju počas protestu voči zákonu, ktorý zakazoval pakistanským ženám chodiť do školy, postrelili členovia Talibanu. Avšak mladé dievča sa nezľaklo. Začalo študovať na Oxforde, je autorkou dvoch kníh a snaží sa, aby sa tento svet zmenil k lepšiemu.

Na prvý pohľad obyčajná žena. Vnútornú silu jej však môžeme v dobrom závidieť


Tento rok najmladšia laureátka Nobelovej ceny začala na Oxforde študovať filozofiu, politiku a ekonómiu. Dodnes je vďačná za rodičov, ktorí ju podporili v štúdiách. Verí, že každé dievča má právo na vzdelanie. Smutné je, že aj v 21. storočí sú na svete milióny dievčat, ktorým je toto právo stále odopierané.

Nenosí v sebe túžbu po pomste, ale pochopenie


Mnoho obetí nenávidí svojich nepriateľov celou svojou bytosťou. To však nie je Malain prípad. Keď sa jej spýtali, čo by povedala ozbrojencom, ktorí ju v roku 2012 strelili do krku, odpovedala, že by sa im snažila vysvetliť dôležitosť vzdelania. „Bojujem aj za právo na vzdelanie pre vaše deti.“ Presne to by odkázala svojim neprajníkom. Tvrdí, že neustále musíme hovoriť o potrebe vzdelávania. Veď práve prístup k informáciám, gramotnosť a následná aplikácia získaných poznatkov môže z nás urobiť lepších ľudí. Ľudia sa najväčšmi obávajú toho, čo nepoznajú. A práve z tohoto strachu a nepochopenia vznikajú vojny, vraždy a nepriateľstvo.

Žena, ktorá sa postavila Obamovi

"I believe we can see every girl in school in my lifetime." — Malala

A post shared by Malala Fund (@malalafund) on


Ak vás „na kus reči“ pozve sám americký prezident, asi pravdepodobne budete sekať dobrotu. Malala sa však rozhodla, že sa nebude na nič hrať. „Taktne“ upozornila (dnes už bývalého) prezidenta Obamu na problémy v Pakistane. „Americké drony v Pakistane zabíjajú desiatky nevinných ľudí. To sa musí zmeniť,“ povedalo dievča, ktoré sa nebálo ničoho. Dnes má svoj vlastný fond, na podporu vzdelávania založila projekt The Girl Power Trip, počas ktorého cestuje po svete a rozpráva dievčatám o dôležitosti učenia. Pochádza z krajiny, v ktorej nie je jednoduché vyrastať, no vie, že svet potrebuje zmenu. Netreba však o nej len hovoriť, treba ňou začať žiť. Ak to dokázala ona, my sa skutočne, ale skutočne, nemáme na čo vyhovárať.

Pozri aj: 10 žien, ktoré navždy zmenili svet, v ktorom dnes žijeme

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články