boredpanda

Alexandra Geletová / / Série
V celej histórii by sme našli veľmi veľa silných a odhodlaných žien, ktoré sa nebáli a dokázali zmeniť svet okolo seba. Toto je teda aspoň 10 z nich.

Keď sa pozrieme spätne do histórie, zistíme, že bolo veľmi veľa žien, ktoré sa vzbúrili proti všetkým ostatným, proti stereotypom, proti tradíciám a boli odhodlané bojovať za svoje sny, vášne či za rovnosť a solidaritu medzi ľuďmi. Aj táto ich odvaha prispela k formovaniu dnešného sveta, v ktorom žijeme. Toto je aspoň 10 z nich, ktoré sa len tak nedali odradiť.

Irena Sendlerowa

Irena bola rodáčka z Poľska, sociálna pracovníčka a členka detského oddelenia Żegoty. Počas druhej svetovej vojny pod krycím menom Jolanta spolu s ďalšími spolupracovníkmi zachránila asi  2500 židovských detí z Varšavského geta. Potom im poskytli falošné doklady totožnosti a prístrešie. Neskôr na to nemeckí okupanti prišli, a tak bola Irena zatknutá gestapom, mučená a dokonca odsúdená na smrť. Podarilo sa jej však uniknúť a prežiť vojnu.

Robert Gardzifski/Fotorzepa

Malala Yousafzai

Malala je pakistanská aktivistka za vzdelávanie žien. Pred niekoľkými rokmi sa ju talibský muž pokúsil zastreliť, no ona napokon prežila. Neskôr bola z Pakistanu prevezená do nemocnice v anglickom Birminghame, kde počas zotavovania začala svoju aktivistickú a sociálnu činnosť. Malala sa taktiež iba v 19 rokoch stala najmladším laureátom Nobelovej ceny.

Michael Prince

Marie Curie

Marie bola ďalšou významnou Poľkou, ktorá zmenila svet – tentokrát vo vedeckej oblasti. Preslávila sa najmä svojou teóriou vývoja reaktivity či objavom dvoch prvkov polónia – ktoré nazvala po svojej milovanej krajine, a rádia. Okrem toho to bola prvá žena, ktorá kedy vyhrala Nobelovú cenu a zároveň jediná žena, ktorá ju vyhrala dvakrát. Prečítajte si tiež náš článok o tejto úžasnej žene, ktorá sa síce stala obeťou svojich pokusov, no posunula nimi ľudstvo o veľký krok dopredu.

rsc.org

Nujood Ali

Nujoot pochádza z Jemenu, kde sa stala veľmi významnou osobou v boji proti núteným sobášom a detským manželstvám. A nie len tam, Ali si získala srdcia po celom svete.  Mala iba deväť rokoch, keď sa musela vydať. O rok na to, čiže v desiatich rokoch, sa jej podarilo získať slobodu. Rozviedla sa a zlomila tak dlhoročné kmeňové tradície.

alchetron.com

Maud Wagner

Maud pôsobila a putovala dlhý čas s cirkusom. Počas toho sa stretla so svojím manželom, Gusom Wagnerom, ktorý bol tatér a priučil ju tomuto “remeslu.” Vtedy tetovali iba muži a tak si Maud povedala, že je čas na zmenu a stala sa prvou známou  tatérkou  v USA.

loc.gov

Amelia Earhart

Amelia bola americkou spisovateľkou a priekopníčkou v lietaní. Stala sa prvou ženskou pilotkou, ktorá sama preletela cez Atlantický oceán. Napísala množstvo úspešných kníh a nastavila niekoľko rekordov. Pri pokuse o obletenie Zeme sa však stratila nad Tichým oceánom a bohužiaľ dodnes nebola nájdená.

mpora.com

Valentina Tereshkova

Toto meno je pravdepodobne veľmi známe pre väčšinu z vás. Valentina pochádzala zo sovietskeho Ruska a významná sa stala predovšetkým tým, že to bola vôbec prvá žena, ktorá sa dostala do vesmíru. Vo vesmíre bola zhruba tri dni a počas toho absolvovala 48 obežných dráh okolo Zeme. Ak vás príbeh tejto slávnej ženy zaujíma, kliknite si na náš článok a prečítajte si, že let do vesmíru vôbec nebol bez komplikácií a Valentina mala počas neho mnohé vážne problémy.

sen.com

Nadia Comaneci

Ženy menia svet v rôznych oblastiach a šport nie je výnimkou. Nadia je bývalou a veľmi úspešnou rumunskou gymnastkou, ktorá získala mnoho cenných kovov z olympiád. Najviac sa preslávila tým, že len v 14 rokoch sa stala vôbec prvou ženou v celej olympijskej histórii, ktorá získala na Olympijských hrách v Montreale 1976 perfektné skóre 10,0 a dokázala tak, že aj ženy sú tak zručné a obratné ako muži.

bartandnadia.com

Anna Franková

Anna Franková je ďalšie meno, ktoré je veľmi známe. Preslávila sa najmä denníkom, ktorý si viedla počas druhej svetovej vojny, keď sa spolu so svojou židovskou rodinou ukrývala v tajnom byte v Amsterdame. Zápisky tohto dievčatka plného snov, túžieb a odhodlaní, sa nielenže preslávili po celom svete a dojali mnohých, taktiež sa z nich stalo veľmi významné svedectvo o živote ľudí počas tohto strašného obdobia.

ww2gravestone.com

Yusra Mardini

Yusra je sýrskou plavkyňou, ktorá sa dostala na minuloročnú olympiádu v Riu. Dievča sa však stalo skutočnou hrdinkou, keď chceli utiecť zo Sýrie do Grécka. Na lodi bolo približne 18 ľudí, a to aj napriek tomu, že bola určená maximálne siedmim. Loď sa uprostred ničoho začala potápať a tak Yusra s pomocou ďalších troch ľudí, ktorí boli schopní plávať, doslova dotlačili všetkých až na grécky ostrov Lesbos.

independet.co.uk

Pozri aj: Ani väzenie nedokázalo týchto ľudí zastaviť v tom, aby zmenili svet a históriu

interez.sk (Alexandra Geletová), boredpanda.com


Komentovať (0)