Foto: Unsplash

Minister zdravotníctva to označil za „nový, skvelý vakcinačný míľnik".

V Dánsku je proti koronavírusu zaočkovaných už 80 percent obyvateľov vo veku nad 12 rokov. Informoval o tom vo štvrtok dánsky minister zdravotníctva Magnus Heunicke.

„Vďaka viac ako 4 miliónom Dánov, ktorí akceptovali ponuku, aby sa dali zaočkovať,” napísal šéf rezortu zdravotníctva na mikroblogovacej sieti Twitter. Dosiahnutie zaočkovanosti na úrovni 80 percent Heunicke označil za „nový, skvelý vakcinačný míľnik”.

Foto: Unsplash

Predsedníčka dánskej vlády Mette Frederiksenová začiatkom tohto týždňa uviedla, že „všetko nasvedčuje tomu, že žiadny nový celoštátny lockdown nebude nutný” vzhľadom na vysoký počet ľudí, ktorí sa v krajine dali zaočkovať. Frederiksenová označila vakcínu za „skvelú zbraň” a vyzvala všetkých nevakcinovaných ľudí, aby sa dali zaočkovať, hlavne vakcínami Pfizer a Moderna.

Očkovanie je v Dánsku dobrovoľné a je bezplatne k dispozícii pre všetkých ľudí vo veku od 12 rokov. Minister zdravotníctva Heunicke uviedol, že krajina plánuje všetkým obyvateľom poskytnúť aj tretiu posilňujúcu dávku očkovacej látky. Avšak, ešte nie je rozhodnuté, kedy tretiu dávku začnú v Dánsku aplikovať.

Rušia opatrenia

Krajina zruší o dva týždne všetky epidemiologické obmedzenia, oznámili v piatok tamojší zdravotnícki činitelia. Vzhľadom na vysokú mieru zaočkovanosti podľa nich už koronavírus v krajine nepredstavuje “hrozbu pre spoločnosť”, informovala agentúra AFP. “Epidémia je pod kontrolou, máme rekordné úrovne vakcinácie. Preto môžeme 10. septembra zrušiť osobitné predpisy, ktoré sme museli zaviesť v boji proti COVID-19,” uviedol vo vyhlásení dánsky minister zdravotníctva Magnus Heunicke.

Predloženie covidpasu, ktoré už od 1. augusta nie je potrebné pre niektoré prevádzky ako múzeá, zrušia od 1. septembra pre ďalšie miesta, aj keď do 10. septembra bude naďalej povinné pri vstupe do nočných klubov a na veľké podujatia. Rúška nie sú vo verejnej doprave povinné od 14. augusta.

Nezaostávajú ani ďalšie krajiny

Vysokú zaočkovanosť majú aj ďalšie krajiny, jedná sa však o dospelú populáciu, v štatistikách nie sú zarátané deti nad 12 rokov. Španielsko má 61,10 percenta plne zaočkovaných obyvateľov. Úplne zaočkovaných je viac ako 28,9 milióna obyvateľov. Aspoň jednu dávku dostalo viac ako 33,87 milióna ľudí, čo predstavuje 71,38 percenta obyvateľstva. Španielsko má viac ako 47 miliónov obyvateľov.

Foto: Unsplash

Taliansko má podľa AFP úplne zaočkovaných 57,7 percenta obyvateľov, Francúzsko 56 percent a Nemecko 55 percent. V Bulharsku je úplne zaočkovaných necelých 15 percent obyvateľov. V Spojenom kráľovstve má ukončené očkovanie približne 60 percent ľudí a v USA 50 percent.

Čo sa týka zaočkovanosti Slovenska, za priemerom EÚ ako krajina zaostávame o 20 percent. Druhú dávku vakcíny už dostalo k včerajšiemu dňu 2 140 400 ľudí.

Španielsku k tomuto výsledku pomohla i dôvera vo verejné zdravotníctvo a vo vakcíny, uviedol pre AFP profesor sociológie Josep Lobera z Madridskej autonómnej univerzity (UAM). Lobera je členom výboru pre očkovaciu stratégiu, ktorá je pracovnou skupinou španielskej vlády pre očkovanie.

Na základe júnového prieskumu univerzity Imperial College v Londýne, uskutočneného v 15 krajinách, dôveruje vakcínam 79 percent Španielov. V USA je to 62 percent a vo Francúzsku 56 percent obyvateľov.

0
Uložiť článok
Komentovať