Lukáš Mužla / / Veda
Mali by sme sa pri zoznamovaní pobozkať na líce alebo stačí podanie ruky? A čo keď stretnem po dlhšom čase kamaráta. Ako sa s...

Mali by sme sa pri zoznamovaní pobozkať na líce alebo stačí podanie ruky? A čo keď stretnem po dlhšom čase kamaráta. Ako sa s ním patrične zvítať? Na tieto otázky hľadali odpovede vedci z Oxforskej univerzity v spolupráci z fínskymi odborníkmi z univerzity v meste Aalto. Zabudnite na všetky zvyky, ktoré máte. Tieto dva jednoduché obrázky vám prezradia, kde sa koho môžete dotknúť tak, aby sa necítil nepríjemne.

Tieto jednoduché infografiky vám povedia, aké boli výsledky experimetnu vedcov, ktorí skúmali, aké dotyky sú ľuďom nepríjemné. Biela a žtlá farba znamená, že na týchto miestach dotyk ľuďom nevadí. Naopak, červené a čierne oblasti ukazujú na časti tela, kde je dotyk druhého človeka až nepríjemný. Modré fľaky poukazujú na takzvané tabu miesta, teda miesta na ľudskom tele, kde je dotyk viac ako nepríjemný.

nedotykaj sa ma 1-1
brightside.me

nedotykaj sa ma 2-1
brightside.me

Ako je vidno z týchto obrázkov, pokiaľ sa jedná o partnera, sú dotyky normálne úplne všade. Naopak, pre cudzieho človeka platí, že by sme mu mali podať nanajvýš ruku. Dotyky od cudzích ľudí sú totiž nepríjemné úplne všade. Takže žiadne chytenie za rameno či objatie by nemalo byť prípustné.

A čo vy? Platí niečo podobné aj na vás?

zdroj: interez.sk (Lukáš M.), brightside.meKomentovať (0)