flickr.com

Fyzikov na čele so Stephenom Hawkingom nahnevevalo zhadzovanie a popieranie všeobecne uznávanej inflačnej teórie, a tak to dali najavo v otvorenom liste.

Po celé stáročia si ľudia lámali hlavu nad tým, ako vlastne vznikol vesmír. Aj keď vedci a najmä fyzici sa zhodli na teórii vzniku vesmíru, ktorá hovorí o inflačnom vesmíre, vychádzajúci zo štandardnej teórie veľkého tresku, nie všetci fyzici sú s týmto tvrdením stotožnení. To sa ukázalo aj vo februárovom čísle prestížneho Scientific American, kde traja fyzici ostro vystúpili proti inflačnej teórii. Na tento článok teraz zareagovali poprední celosvetoví fyzici na čele so Stephenom Hawkingom. V otvorenom liste kritikou voči týmto fyzikom rozhodne nešetrili.

Inflačná teória vzniku vesmíru hovorí o tom, že vesmír sa krátko po jeho vzniku sa začal rozpínať ako balón. Tento model neprotirečí ani Einsteinovej zásade, že pohyb rýchlejší ako rýchlosť svetla je nemožný, pretože inflácia spočíva v rozpínaní priestoru, nie v pohybe častíc priestorom.

wikimedia.org

Čo ale popredných fyzikov na čele so Stephenom Hawkingom nahnevalo bolo, akým štýlom fyzici v časopise kritizovali teóriu inflácie. Ako Hawking uviedol, nevadia mu iné teoretické názory o vzniku vesmíru. Jeho a ďalších top fyzikov ale poriadne pobúrili vyjadrenia k samotnej inflačnej teórií, o ktorej sa traja fyzici vyjadrili: „Tento model nemôže byť hodnotený pomocou vedeckých metód. Nie je to veda, lebo sa nedá testovať a empiricky dokázať“.

Toto stanovisko nenechalo chladného iba Hawkinga ale aj Lisu Randall, Leonarda Susskinda a ďalších tridsiatich celosvetovo uznávaných fyzikov. Tvrdenie, že inflačná teória nie je veda, keďže sa nedá testovať a empiricky dokázať je podľa nich nezmysel. Inflačná teória je založená na viacerých modeloch, ktoré poskytujú definovanie vesmíru ako takého. Mnohé z týchto modelov bolo dokázaných, a tak nepriamo podporujú aj inflačnú teóriu vesmíru.

Hawking ani ostatní vedci nie sú proti iným názorom, no uvádzanie nepravdivých informácií o inflačnom vesmíre nepokladajú za korektné a cítili potrebu voči článku vystúpiť.

Scientific American

„Nemáme tušenie, na čo sa vedci v článku odvolávali. S radom informácii v článku nesúhlasíme a v tomto liste vyjadrujeme náš kategorický nesúhlas s  výrokmi o testovateľnosti inflácie.“

Poprední fyzici na čele s Hawkingom uznávajú, že inflačná teória nemusí byť dokonalá a vytvára viaceré otázky na diskusiu. Podľa nich je dobré mať otvorenú myseľ a rozvíjať rôzne názory a teórie o vzniku vesmíru. No nemali by sme spochybňovať názory, ktoré sú všeobecne uznávané a navyše ich takto otvorene prezentovať bez toho, aby nemali širšiu podporu vedeckej obce. Potom z toho môžu vznikať konšpirácie a vedecká diskusia sa tak razom môže zmeniť na popieranie základných skutočností, čo rozhodne neprospieva nikomu a už vôbec nie vede, ktorá sa tak nemá ako posúvať ďalej.

Pozri aj: Keď uvidíte tieto mapy, už nikdy sa nebudete pozerať na Slovensko tak, ako predtým

interez.sk (Matej Mensatoris), scientificamerican.comblogs.scientificamerican.comprinceton.edu
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy