Foto: Screen Decentraland

Vstúpte do metaverza spoločne s nami. Je to jednoduchšie, ako ste si možno mysleli.

Počuli ste už o metaverze, ktoré prepája reálny, rozšírený a digitálny svet a teda v ňom môžete jednať podľa vlastného uváženia, presne tak, ako v skutočnom živote? Nie je to sci-fi, ale realita dnešných dní. Virtuálny svet spojil možnosti internetu s tými z reálneho sveta a posunul ich ešte ďalej. Vyskúšali sme platformu Decentraland, aby sme zistili ako to vlastne funguje a čo všetko tu môžete zažiť.

Decentraland je vôbec prvý virtuálny svet, ktorý vlastnia jeho používatelia. To znamená, že vy sami si môžete vyberať, čo v ňom budete robiť, kam sa pozriete, aké podujatie navštívite alebo dokonca – čo si kúpite. Nemá určený presný cieľ, ktorý musíte splniť, ako napríklad nejaká videohra. Jednoducho povedané, je napodobnením reality.

Ponúka rôzne spôsoby priameho zapojenia sa. Napríklad sa môžete zúčastňovať rôznych zaujímavých aj aktuálnych akcií, koncertov známych osobností či stretávať sa s ľuďmi na jednom a tom istom virtuálnom mieste.

Stačí pár kliknutí a ocitnete sa vo virtuálnom svete

Dostať sa sem je jednoduché. Stačí si otvoriť stránku Decentraland a vytvoriť vlastného avatara. Ak sa s ním vyhráte, môže vo virtuálnom svete ožiť vaša identická podobizeň. Ďalším krokom už vstupujete priamo dnu.

A ocitnete sa v metaverze spolu s ďalšími ľuďmi, ktorí sú tam prítomní s vami v tom istom čase. Jedným kliknutím na avatara si zobrazíte ich profily, prostredníctvom ktorých sa o nich môžete dozviete viac.

Úvodná stránka Decentraland Foto: Screen Decentraland

Zoznámte sa a komunikujte s reálnymi ľuďmi

Ako uvádza oficiálna stránka platformy, v ich virtuálnom svete môžete tiež získavať nových priateľov, komunikovať prostredníctvom správ a dokonca sa teleportovať na miesta, kde sa práve nachádzajú.

Zúčastňujte sa virtuálnych podujatí

My sme ako prvé preskúmali aktuálne eventy, ktoré sa konali. Navštívili sme napríklad pride, ktorý bol súčasťou práve prebiehajúcej série Metaverse Pride parade. Súčasťou udalosti sú aj virtuálne koncerty a ďalšie podujatia, ktorých účastníkmi sa stávate priamo z pohodlia vášho domova.

Prítomní užívatelia a ponuka udalostí Foto: Screen Decentraland

Môžete nakupovať virtuálne pozemky

Vo virtuálnom svete Decentraland môžete aj nakupovať pozemky. Ak sa stanete vlastníkom takéhoto virtuálneho majetku, bude iba na vás, čo s ním ďalej urobíte.

Nákup prebieha prostredníctvom kryptomeny nazývanej „mana“. Podľa aktuálnej kalkulačky sa 1 mana rovná hodnote 0,85 eura. Okrem nakupovania pozemkov ňou môžete zaplatiť napríklad aj za rôzne služby či produkty.

A koľko stojí takýto pozemok vo virtuálnom svete? Je to, samozrejme, rôzne. V novembri minulého roka ale svet obleteli správy o jednom takom predaji, ktorý dostal prívlastok rekordný. Spoločnosť Metaverse Group zaplatila celkovo 618-tisíc mana, čo v tom čase znamenalo takmer 2,43 milióna dolárov, informoval New York Post.

Obchodovanie s pozemkami vo virtuálnej realite môže byť lukratívne, rovnako ako v skutočnom živote. Ak si totiž kúpite nejaký lacnejší v menej rozvinutej štvrti, postupom času sa môže stať lukratívnejším, a teda jeho hodnota narastie, vysvetľuje MSPoweruser.

Návšteva kina v Decentralande Foto: Screen Decentraland

Nájdete tu aj virtuálne podniky

Kupovať pozemky alebo nehnuteľnosti v Decentralande môžete v rôznych lokalitách. Ak si preskúmate jeho mapu, zistíte, že sa skladá z desiatok okresov. Navyše, jednotlivé štvrte sa od seba tematicky líšia, takže sa môžete podľa nálady alebo preferencií rozhodnúť, ktorú uprednostníte.

Vďaka tomu sa môžete zoznamovať s inými ľuďmi naprieč celým svetom, s ktorými vás spájajú spoločná záujmy. Môžete s nimi skočiť na drink, keďže tu nechýbajú podniky najrôznejšieho druhu, ako napríklad virtuálne krčmy alebo virtuálny nočný klub. Nachádza sa tu dokonca aj kino, kde si môžete pozrieť film, ktorý sa práve premieta.

Exteriér Tatra banky – hologram Foto: Tatra banka

Stretnite sa s Bejby Blue

Popri spoznávaní metaverza a jeho jednotlivých kútov môžete stretnúť aj dobre známu tvár – Bejby Blue. Je to prvá digitálna influencerka na Slovensku, ktorá vstúpila do digitálneho priestoru.

Tatra banka posúva hranice a ako prvá slovenská banka tam vstúpila spolu s ňou. Nedávno v Decentralande totiž vybudovala a v týchto dňoch aj otvára pobočku Tatra Academy. Keďže je Decentraland stále vo vývoji, dostanete sa tam len cez desktop, ale stojí to za to. Pobočku nájdete na tomto linku alebo na mapke skočte na súradnice 34,-96 a ste tam.

Robte naplno to, čo robíte a vytvorte si budúcnosť, ktorá vás bude baviť – začať môžete práve v metaverze v pobočke Tatra Academy. Už čoskoro si tam vychutnáte koncert niekoho veľmi slávneho alebo si tam môžete pozrieť aj výstavy umelcov či rozhovory so známymi osobnosťami. Tento jedinečný priestor má ambíciu stať sa virtuálnym miestom, kde môžete načerpať nové zážitky úplne novým spôsobom. Dajte Bejby Blue follow na Instagrame a nič z toho vám neujde.

1. podlažie – galéria kariet Tatra banky Foto: Tatra banka

Získajte 30 eur k študentskému účtu

Aktuálna prebiehajúca kampaň Tatra banky, ktorá odštartovala 19. apríla, navyše ponúka odmenu 30 eur pre všetkých študentov, ktorí si v čase jej trvania otvoria nový Študentský účet. Jeho vytvorenie vám zaberie iba pár minút a ponúka výhody ako výbery z bankomatu mobilom alebo platbu mobilom. V aplikácii navyše nájdete zaujímavú funkciu, a to meranie uhlíkovej stopy platieb kartou.

Viac informácií nájdete na webe Tatra Academy.

2. podlažie Tatra banky – galéria kariet Foto: Tatra banka
V spolupráci s Tatra bankou

Najnovšie články