Foto: SITA/AP

Navaľnyj mal byť údajne vymenený za agenta FSB Krasikova.

Tím spolupracovníkov ruského opozičného politika Alexeja Navaľného tvrdí, že v dňoch pred jeho smrťou bola dohoda o jeho výmene už v záverečnej fáze. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP. Britská stanica BBC, ktorá túto správu priniesla tiež, poznamenala, že toto tvrdenie nateraz nedokáže potvrdiť z iných zdrojov.

Rokovania mali byť v záverečnej fáze

Šéfka Medzinárodného Fondu boja proti korupcii (Anti-Corruption Foundation) Marija Pevčich v pondelok na sociálnych sieťach vyhlásila, že Navaľného tím pôsobiaci v exile dostal večer 15. februára potvrdenie o tom, že rokovania o výmene Navaľného sú v záverečnej fáze. Nasledujúci deň však bola ruskými väzenskými úradmi oznámená smrť Navaľného.

„Doslova v tieto dni mal byť (Navaľnyj) vymenený,“ napísala na sieti X Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová s tým, že ruskému prezidentovi Vladimirovi „Putinovi bola predložená ponuka“.

Mal byť zabitý, aby sa zabránilo jeho výmene

Pevčich v pondelok v relácii strímovanej na platforme YouTube vyhlásila, že Navaľnyj bol vo väzenskej kolónii zabitý, aby sa zabránilo jeho výmene za agenta ruskej tajnej služby FSB Vadima Krasikova.

Krasikov si v Berlíne odpykáva doživotný trest za vraždu bývalého čečenského poľného veliteľa Zelimchana Changošviliho. „Putinovi bolo jasne povedané: Krasikov sa dá získať iba výmenou za Navaľného,“ uviedla Pevčich, podľa ktorej však Putin nebol ochotný zmieriť sa s tým, že by bol Navaľnyj prepustený na slobodu.

Putin však podľa Pevčich uvažoval tak, že ak je Západ „v zásade pripravený vymeniť Krasikova“, potom sa treba „zbaviť predmetu vyjednávania“.

Pevčich vo videu na platforme YouTube doplnila, že sa diskutovalo o dohode o výmene Krasikova za Navaľného a dvoch občanov USA.

Hovorilo sa, že Putin Navaľného prepustí

Aj nemecký denník Bild napísal, že Spojené štáty, Rusko a Nemecko diskutovali o výmene Navaľného a že politik sa údajne chystal na prepustenie. Na týchto rokovaniach sa podľa Bildu zúčastnili Moskva, Washington a Berlín. Putin chcel získať Krasikova a hovorilo sa, že výmenou zaňho prepustí Navaľného, napísal Bild.

Putin o Krasikovovi hovoril aj nedávno v rozhovore s kontroverzným americkým novinárom Tuckerom Carlsonom. RFE/RL však dodala, že Putin pri tom priamo nespomenul Krasikovovo meno.

Podľa informácií, ktoré boli poskytnuté Mariji Pevčich po Navaľného smrti, ​​návrh na takúto výmenu Navaľného za Krasikova Putinovi sprostredkoval ruský oligarcha Roman Abramovič.

Nápad sa zrodil pred dvoma rokmi

Nápad na takúto humanitárnu výmenu sa zrodil v tíme Navaľného spolupracovníkov pred dvoma rokmi. Tento plán pomohol vymyslieť a zrealizovať známy investigatívny novinár Christo Grozev, ktorý hľadal a identifikoval agentov ruskej tajnej služby, za ktorých by bolo možné vymeniť nielen Alexeja Navaľného, ​​ale aj ďalších politických väzňov.

Uložiť článok

Najnovšie články