Foto: TASR/ AP - Jean-Francois Badias

Voľby sa uskutočnia 17. marca.

Vdova po zosnulom lídrovi ruskej opozície Alexejovi Navaľnom Julija vyzvala Rusov, aby 17. marca, keď sa v krajine konajú prezidentské voľby, demonštrovali proti režimu vodcu Vladimira Putina. Ako referuje web news.sky.com, Navaľná zároveň navrhla, aby Rusi na svoje hlasovacie lístky napísali meno Alexeja Navaľného.

„Sme skutoční, živí ľudia a sme proti Putinovi,“ povedala Navaľná.

Pokračuje v jeho odkaze

Jej výzva je pokračovaním apelu Navaľného. Dlhoročný kritik Kremľa približne dva týždne pred svojou smrťou vyzval všetkých Rusov, ktorí sú proti režimu Vladimíra Putina, aby na protest v deň prezidentských volieb odovzdali svoj hlas na poludnie.

Prostredníctvom svojich priaznivcov na platforme X povedal, že iba hlasovanie proti ruskému vodcovi nestačí, pretože Moskva môže výsledok sfalšovať pomocou elektronického hlasovacieho systému.

„O dvanástej je už vysoká účasť, je tu veľa ľudí a vyčleniť tých, ktorí hlasujú ‚proti‘, sa jednoducho nedá,“ povedal Navaľnyj.

Navaľnyj zomrel v piatok 16. februára v arktickej trestaneckej kolónii, kde ho držali na základe politicky motivovaných odsúdení. Podľa jeho manželky Julije ho zabili na rozkaz Putina, ktorého nazvala „krvavým mafiánom“.

Uložiť článok

Najnovšie články