Foto: Daniel Reed (Facebook) / Pexels

Dbajte na to, aby ste si nespôsobili zbytočné komplikácie.

Ozdobovanie vianočného stromčeka patrí k tým najpríjemnejším súčastiam sviatočných príprav. Ak však máte, respektíve sa chystáte mať vo vašej domácnosti živý stromček, poriadne ho preskúmajte, inak môžete riskovať pomerne veľký problém. 

Do Vianoc ostáva pár týždňov, pričom viacero domácností si tento predsviatočný čas zvykne spríjemňovať viacerými aktivitami súvisiacimi s týmito sviatkami. Medzi najobľúbenejšie patrí napríklad ozdobovanie stromčeka. Aj keď sa v modernej dobe vo veľkej používajú umelé vianočné stromčeky, množstvo ľudí to chce poňať tradičnejšie a zaobstarajú si tak živý strom.

Foto: Pexels

Ak patríte medzi nich a strom vám náhodou už stojí v obývačke, komunita z LAD bible odporúča jeho okamžité preskúmanie. Ak na konároch objavíte hmotu o veľkosti vlašského orecha až vajíčka, okamžite sa toho zbavte. Hoci by mohli vyzerať ako nevinné šišky, no v istom prípade natrafíte na niečo oveľa nebezpečnejšie.

Môže to byť vajíčko Modlivky

Muž menom Daniel Reed bol jeden z prvých, ktorí zverejnili svoje skúsenosti o nezvyčajnom probléme vianočného stromčeka. Na Facebook zdieľal obrázok veľkej svetlohnedej hmoty, ku ktorému napísal: „Ak náhodou na svojom vianočnom stromčeku uvidíte vajcovú hmotu veľkosti a tvaru vlašského orecha, až tak sa netrápte, odstráňte konár a dajte si ho do záhrady.“

Ak je to však väčšie, môže ísť o vajíčka modlivky. „Toto je 100-200 vajíčok modlivky! Tento rok sme mali na strome dve vajíčka. Nenoste ich dovnútra, vyliahnu sa a vyhladnú,“ varoval Reed verejnosť.

Foto: Daniel Reed (Facebook)

Na pohľad neškodne vyzerajúce hrudky sú v skutočnosti vajíčka hmyzu s názvom modlivka a ak sa ich nezbavíte bezpečným spôsobom, mohli by sa vyliahnuť a vy by ste mali drobný zelený hmyz medzi vianočným jedlom.

Na Slovensku sa vyskytuje najmä v južných oblastiach

O tejto zlej skúsenosti sa začali vyjadrovať aj ďalší ľudia, ktorí zistili rovnaký problém. V mnohých prípadoch však bolo neskoro. „Náš vianočný stromček mal zjavne hniezdo z vajíčok modliviek, vyliahli sa a teraz je v mojej obývačke tisíc modliviek,“ cituje spoveď muža LAD bible.

Modlivka zelená, foto: ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Ďalší dodal: „Dávam dole svoj vianočný stromček (viem, že je neskoro), ale vidím na končatine tento malý žaluď ako a sledujem, ako z neho vychádza hŕba tohto hmyzu…Pomoc!“

Modlivka zelená sa vyskytuje aj na Slovensku, najmä na juhu, no otepľovaním sa posúva aj mierne na sever.  Výstraha tak platí pre každého, kto si na Vianoce plánuje zaobstarať, respektíve si už zaobstaral živý stromček, pretože určite nechcete stráviť sviatky aj s týmto nevítaným „hosťom“.

Najnovšie články