Foto: By ABC Television (eBay itemphoto frontphoto back) [Public domain], via Wikimedia Commons/By NOAA [Public domain], via Wikimedia Commons

John Denver sa preslávil ako hudobník, ktorý miloval svoj život.

Obdivoval ho celý svet, bol vždy usmiaty a dobrosrdečný. Osud však k nemu láskavý nebol a spevák zomrel mimoriadne krutým spôsobom. Vzlietol na oblohu v experimentálnom lietadle a to bolo naposledy, kedy ho videli živého.

John Denver si svojou hudbou získal veľké množstvo fanúšikov. Niektorí dokonca tvrdili, že ak vezmete Elvisa z 50. rokov a Beatles zo 60. rokov, výsledkom bude Denver v 70. rokoch. Ak ste ešte o Denverovi nepočuli, narodil sa ako Henry John Deutschendorf Jr 31. decembra 1943 v Mexiku. V hudbe našiel záľubu už ako teenager, keď mu jeho stará mama kúpila na narodeniny jeho prvú akustickú gitaru značky Gibson.

Okrem toho, John miloval aj lietanie, k čomu ho zas inšpiroval jeho otec. Ten totiž slúžil v americkom letectve. Napriek tomu, že najviac miloval práve hudbu a lietanie, 3 roky študoval na univerzite. Nakoniec však odišiel, aby sa mohol naplno venovať tomu, čo má najradšej. V roku 1965 sa tak mladý Denver pobalil a vydal sa na cestu do New Yorku.

Denverovi sa darilo hneď od začiatku, ľudia jeho hudbu milovali a pieseň Leaving on a Jet Plane vystrelila na vrchol hitparád. Aby si ho ľudia ľahšie zapamätali, bolo mu odporúčané, aby zmenil meno. Tak sa z Henryho Johna Deutschendorfa stal John Denver. A zdá sa, že to zabralo, pretože v 60. až 70. rokoch vydal 6 albumov, pričom 4 z nich sa tešili mimoriadnym úspechom. Medzi obľúbené patrili napríklad pesničky “Take Me Home, Country Roads,” “Rocky Mountain High” “Annie’s Song” alebo “Thank God I’m A Country Boy”.

Jeho popularita naberala na obrátkach a Denver hral čoskoro na vypredaných koncertoch po celej Amerike. John však nebol len skvelým spevákom, ale aj dobrým človekom, bojoval o ľudské práva, chránil Zem a stal sa tvárou mnohých nadácií. V roku 1967 dokonca investoval prostriedky do vytvorenia Windstar Foundation, agentúry, ktorá sa venovala ochrane zvierat. Okrem toho, robil všetko, čo bolo v jeho silách, aby ľudia na svete nemuseli hladovať, za čo bol dokonca aj odmenený prezidentom Jimmym Carterom a Ronaldom Reaganom.

Aj keď mal Denver ľudí rád, občas potreboval byť chvíľku sám, nasadol preto do lietadla a vydal sa prečistiť si hlavu medzi oblaky. Presne táto vášeň ho však napokon stála život. Denver zomrel pri leteckom nešťastí v roku 1997, keď mal len 53 rokov. Denver vzlietol z malého miestneho letiska a vyrazil nad Pacifik. To však robiť nemal. V tom čase totiž letel ilegálne, bez potrebných povolení.

Okrem toho, lietadlo, do ktorého nasadol, bolo ešte vo fáze testovania, pričom spôsobilo už 61 nehôd, z toho 19 smrteľných. O 5:28 poobede sa desiatky ľudí stali svedkami toho, ako jeho lietadlo stratilo rovnováhu a narazilo na hladinu oceánu. Spevák bol na mieste mŕtvy a ostali len dohady o tom, prečo vôbec k nešťastiu došlo. Niektorí sa domnievajú, že Denver si bol veľmi dobre vedomý toho, že lietadlo nie je bezpečné, no vzlietol napriek tomu.

Ďalším problémom bolo, že Denver nevyplnil letový plán, ani nedoplnil palivo. Mechanikovi povedal, že to nie je potrebné, pretože plánuje byť vo vzduchu nanajvýš hodinu. Vzhľadom na všetky fakty sa niektorí domnievajú, že Denver nasmeroval nos lietadla na hladinu zámerne a spáchal tak samovraždu. Nech už to bolo akokoľvek, pravdu sa už zrejme nikdy nedozvieme.

Denver si však za svoj hlas, ale aj za svoje skutky vyslúžil v roku 2014 hviezdu na hollywoodskom chodníku slávy.

allthatisinteresting
Príbehy
0
Komentovať (0)