Foto: NASA

Nechceli by ste mať aj vy doma kúsok histórie?

Ak je vaša odpoveď kladná, raketa od NASA je na to ako stvorená. Ako píše portál CNET, vesmírna agentúra daruje nosnú raketu Saturn 1 tomu, kto si ju dokáže odniesť.

Keď sa sklad preplní

Ak žijete alebo pracujete na jednom mieste dostatočne dlho, zhromaždí sa vám v sklade zopár vecí. Neplatí to však len pre jednotlivcov či bežné firmy, ale aj pre takého giganta, akým je napríklad NASA. Vo vesmírnej agentúre sa však neskladujú len škatule so starými papiermi, ale napríklad aj rakety.

Hľadá sa nový domov pre Saturn 1

Jednu takú „maličkosť“ má na sklade aj súčasť NASA, Marshall Space Flight Center (MSFC) v Alabame. Ide konkrétne o súčasť rakety Saturn 1, Saturn 1 Block 1 Booster a MSFC jej hľadá nový domov. Súčiastka, ktorú chce NASA darovať, slúžila na to, aby sa raketa vcelku dostala preč z atmosféry Zeme a Saturn 1 bol okrem iného predchodcom Saturnu V, ktorý v roku 1969 pomohol Armstrongovi, Aldrinovi a Collinsovi dostať sa na Mesiac.

Taken by Jet Lowe [Public domain], via Wikimedia Commons

Dostane ju ten, kto si ju dokáže odniesť

Zaujímavosťou je, že raketa Saturn 1 nebola nikdy použitá a je v bezchybnom stave. Napriek tomu sa ju však NASA rozhodla darovať zadarmo. Má to však háčik – vziať si ju môže ten, kto bude schopný odniesť si ju a preprava takej rakety nie je vôbec lacnou záležitosťou, nového majiteľa vyjde na 250 000 dolárov (niečo vyše 223 000 eur). To vylučuje väčšinu jednotlivcov a do úvahy prichádzajú najmä múzeá či iné vzdelávacie inštitúcie.

Výberové konanie

Samozrejme, NASA nedá kus histórie len tak komukoľvek a každý, kto má záujem, sa musí zapojiť do výberového konania prostredníctvom na to určenej stránky Gsaxcess. Saturn 1 nie je jediná raketa, ktorú NASA ponúka možným záujemcom. V priebehu rokov sa nazbieralo viac vybavenia, najmä z éry Apollo, ktoré je umiestnené v rôznych zariadeniach.

View this post on Instagram

When people initially get interested and begin looking into the history of spaceflight, they tend to overlook the manned projects before Project Apollo and most obscure unmanned projects. I know this because I used to be guilty of exactly that. One of the most obscure parts of the US Space Program in fact falls under Project Apollo. The launches of vehicles known as the Advanced Saturn Missile, later and better known as the Saturn I, began in 1961. Their purpose was purely engineering focused, to see if Heavy Lift Launch Vehicles were viable and to see if it was possible to light multiple large rocket engines in flight. Knowledge of both of those was critical in being able to fly to the Moon. Those exact abilities were first demonstrated in the flights of Saturn I vehicles, and the knowledge and experience gained led to the quick development and unrivaled success of the Saturn IB and Saturn V launch vehicles. Pictured here is the S-I stage for the flight SA-4 arriving at Cape Canaveral. SA-4 would be the last suborbital test flight of the Saturn I, carrying a dummy second stage. It was the first flight to intentionally shut off an engine in flight to test the abilities of the vehicle to pump fuel to the other engines and to see if the engine disintegrated due to the lack of cooling, which didn't occur. SA-4 reached an apogee of 129 kilometers before descending into the atmosphere, breaking apart on reentry with surviving debris crashing into the Atlantic ocean 15 minutes after launch. __________ Be sure to follow @manned_spaceflight_photographs for more photographs and other content related to NASA's manned spaceflight programs from Project Mercury through Project Apollo. __________ #nasa #space #projectapollo #projectgemini #projectmercury #apolloapplicationsprogram #apollo #gemini #mercury #spaceexploration #astronaut #science #apolloprogram #mercuryprogram #geminiprogram #earth #moon #apollospacecraft #geminispacecraft #mercuryspacecraft #spacecraft #spaceprogram #spacephotography #americanspaceprogram #sa4 #saturn1 #1961 __________

A post shared by Alexander (@manned_spaceflight_photographs) on

K dispozícii sú aj dostupnejšie artefakty

Okrem kúskov, ktorých preprava stojí nemalé peniaze, sú však k dispozícii aj dostupnejšie artefakty. Záujemcovia si napríklad môžu zadovážiť vrecko so sušenou potravou, ktorá tvorila jedálniček astronautov, čepeľ z turbíny či termálne deky, ktoré boli taktiež súčasťou vesmírnej výbavy. Tie môžu byť doručené záujemcovi v cene od 40 dolárov (36 eur).

Prečo sa NASA vecí zbavuje práve takýmto spôsobom? Jednoducho povedané, preprava niečo stojí a vesmírna agentúra radšej investuje do novej výbavy ako do presúvania a skladovania tej starej. Okrem toho, prečo by nemohli nepoužívané kúsky výbavy urobiť radosť niekomu inému?

thevintagenews, cnet
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )