ilustračné foto: Pixabay/Pixabay

Matej Mensatoris / / News
Úrady na francúzskom ostrove Guadeloupe nariadili školám, aby dnes zrušili vyučovanie, pretože do karibskej oblasti sa blíži hurikán Maria. 

Ako informovala agentúra DPA, podľa odborníkov by hurikán Maria mohol zosilnieť z terajšieho prvého na tretí stupeň a v noci na utorok by sa mal pohybovať v tesnej blízkosti ostrova Guadeloupe. Tamojšie úrady preto vydali pre celé územie ostrova varovanie, ktoré platí od dnešného poludnia miestneho času.

Úrady vyzvali obyvateľov ostrova Guadeloupe, aby od dnešného poludnia (18.00 h SELČ) nevychádzali zo svojich obydlí. Zároveň ich však ubezpečili, že Maria nebude taká silná ako hurikán Irma, ktorý v tejto časti sveta nedávno napáchal veľké materiálne škody i obete na životoch. Podľa vyhlásenia miestnej prefektúry by sa sily vetra mala pohybovať od 150 do 180 km/h; prechod hurikánu bude sprevádzať výdatný dážď – do 400 mm zrážok.

Obyvateľom ostrova úrady odporučili, aby si urobili zásoby vody a potravín na niekoľko dní a zabezpečili svoje domy. Ľuďom, ktorých domy sú v blízkosti pobrežia, vodných tokov alebo svahoch, úrady odporučili presunúť sa do bezpečných lokalít, kde je pre nich pripravené ubytovanie.

Americké Národné centrum pre hurikány (NHC) v noci nadnes uviedlo, že Mariu bude sprevádzať vietor s maximálnou rýchlosťou 120 kilometrov za hodinu. Predpokladá sa, že sila hurikánu bude rásť na trase zahŕňajúcej od polovice budúceho týždňa aj Portoriko, Dominikánsku republiku Panenské ostrovy a Haiti.

Varovanie pred hurikánom vydali v nedeľu úrady na karibských ostrovoch Guadeloupe, Dominika, Svätý Krištof a Nevis a Montserrat. Predbežné varovania už predtým vydali pre mnohé z ostrovov, ktoré sa stále snažia vyrovnať s následkami hurikánu Irma, okrem iných Antigua a Barbuda, Svätý Martin, či Anguilla.

Pozri aj: Zmenil ich farbu. Hurikán Irma, ktorý zasiahol karibské ostrovy, ich pretvoril na nepoznanie

TASR
0
Komentovať (0)