Foto: Instagram.com (Hlava 20)

Ak máte s motivačnou literatúrou zlé skúsenosti, knižka Hlava 20 vám všetky predsudky o nej vyvráti.

Keď nám prišla táto knižka do redakcie, veľkú pozornosť sme jej na začiatku nevenovali. O to väčšiu pozornosť u nás získala, keď sme si z nej prečítali prvé strany. Napokon sme si z knižky prečítali každý riadok. Bola veľmi pútavo napísaná a myšlienky s ktorými sme sa mali možnosť oboznámiť, nás veľmi inšpirovali. Jurajovi Gadovi a Andrejovi Krúpovi sa podarilo napísať knižku nie len pre mladých, ktorá skutočne dokáže mnohým ľuďom zmeniť život. 

Po veľkom úspechu knižky na Slovensku, teraz chalani chcú uspieť aj za „veľkou mlákou“ a my sme sa ich mali možnosť spýtať pár otázok.

Kedy vám po prvýkrát napadlo, že chcete napísať knižku?

Juraj: Keď som mal 19 a Andrej 21 a spoločne sme študovali v Dánsku. Hovorili sme si, že študenti na Slovensku potrebujú trošku nakopnúť a vraj im chýba literatúra, ktorá bude napísaná jazykom mladých, aby to lepšie pochopili. Vďaka tomu sme sa rozhodli, že napíšeme knihu, ktorá sa volá Hlava 20, ktorá sa má čitateľovi prihovárať jeho rečou a je to kniha pre mladých ľudí. V knihe popisujeme to, čo sme sa naučili z nášho doterajšieho života, z iných kníh a od množstva starších mentorov, ktorí nás sprevádzajú na tejto ceste života.

Čo všetko ste museli urobiť pre to, aby sa vaša knižka dostala do kníhkupectiev?

Juraj: Museli sme ju napísať, skorigovať, zalomiť, spraviť grafiku, vytlačiť, odniesť do distribúcie, povedať kníhkupectvám, že je to šupa a spraviť marketing.

V knižke máte napísané, že za každú predanú kópiu vysadíte strom. Koľko stromov sa vám už vďaka knižke podarilo vysadiť? Sú konkrétne miesta, kde ich sadíte?

Andrej: Áno, držíme sa toho a počas jesene minulého roku sa nám podarilo v oblasti Tatier vysadiť viac než tritisíc stromov.

Vaša knižka opisuje myšlienky, ktoré by mal každý poznať. Taktiež v nej vyzývate ľudí, nech vám napíšu a podelia sa s vami o dojmy a pocity z nej. Prišla vám už správa, na ktorú nikdy nezabudnete?

Andrej: Na našich sociálnych sieťach sme správam od čitateľov našej knižky otvorení a každá reakcia nás vždy poteší. Najviac pre nás znamená, keď mladí ľudia po prečítaní Hlavy 20 skonštatujú, že im naše myšlienky zmenili život. Často sa nám stáva, že nám študenti píšu, že by odporučili našu knihu ako povinnú literatúru. Na každú zo správ sa snažíme vždy odpovedať a neraz sa stalo, že sme sa s ľuďmi po pár vymenených správach aj stretli osobne.

Juraj: Bolo viac silných reakcií, častokrát to je to vyslovene o dodaní istého sebavedomia, aby mladý človek spravil prvý krok za svojím snom.

Po úspechu knižky na Slovensku sa teraz knižka publishuje aj v USA. Aký je rozdiel vydania knižky na Slovensku a za „veľkou mlákou“?

Juraj: Viditeľným rozdielom je samozrejme nový dizajn obalu knihy Mind20. Myšlienky z pôvodnej slovenskej verzie však ostávajú nezmenené s tým, že myšlienku s názvom Slovensko sme pochopiteľne museli zmeniť. Nahradili sme ju myšlienkou s názvom „Homeland“ a teda domovina, pretože každý by mal byť hrdý na miesto, odkiaľ pochádza.

Písanie kníh však nie je vašou jedinou prácou. Čomu sa venujete?

Andrej: Ja sa venujem stavebníctvu a popritom mám viac projektov, do ktorých vrážam energiu. Momentálne s Jurajom štartujeme projekt Perry Academy, v ktorom pôjde o vzdelávaciu akadémiu zameranú na sebarozvoj študentov stredných a vysokých škôl.

Juraj: Ja mám firmu zaoberajúcu sa digitálnym marketingom. Venujem sa popritom taktiež prednáškam na stredných a vysokých školách.

Máte v hlavách aj 21. poprípade 22. myšlienku, ktoré však nie sú v knižke?

Andrej: Haha, no momentálne verím tomu, že ľudia by mali vedieť zložiť svoj sen do formátu, z ktorého sa dá tento sen premietnuť na skutočný projekt. Je veľmi dôležité vedieť sformovať vlastnú víziu a pracovať na nej.

Chalanom prajeme s knižkou „Mind20 “ veľa úspechov a v rámci redakcie Interezu, máme jedno prianie. A to voľné pokračovanie tejto knižky a ďalšie zaujímavé myšlienky.

Uložiť článok

Najnovšie články