Foto: TASR/AP

Bolsonaro aj naďalej bagatelizuje nový koronavírus aj napriek tomu, že aj on sám je nakazený.

Brazílskym novinárom, ktorí robili rozhovor s nakazeným prezidentom Jairom Bolsonarom, nariadil ich zamestnávateľ samoizoláciu, kým nebudú mať negatívny test na koronavírus SARS-CoV-2. Informovala o tom agentúra Reuters.

Na tlačovke oznámil, že bol pozitívne testovaný

Urobil tak pred skupinou novinárov, ktorí boli v jeho tesnej blízkosti, teda bez dodržania odborníkmi odporúčanej minimálnej vzdialenosti jedného až dvoch metrov.

Neskôr prezident od novinárov odstúpil a sňal si z tváre rúško – údajne chcel, aby fotografi a kameramani mohli nasnímať jeho tvár, aby bolo vidno, že sa má dobre.

Televízne stanice CNN Brasil, Record TV a štátom prevádzkovaná spoločnosť Brazil Communications Company (EBC) vo svojich vyhláseniach uviedli, že redaktorom následne dočasne nariadili samoizoláciu.

Reportéri Record TV a EBC sa budú môcť vrátiť do práce až vtedy, keď budú mať negatívny test na koronavírus. CNN Brasil neuviedla, aké pokyny dala svojmu štábu.

Zväz novinárov pre federálny dištrikt, v ktorom sa nachádza aj hlavné mesto Brazília, vyzval médiá, aby pozastavili rozhovory a kontakty novinárov s Bolsonarom. Prezident už osobné vystúpenia zrušil, pokračovať bude v režime videokonferencií.

Pandémiu označuje za banálnu chrípku

Napriek vývoju epidemiologickej situácie v Brazílii sa Bolsonaro neustále snaží epidémiu bagatelizovať, keď ju označuje za banálnu chrípku. Je aj proti odporúčaniam epidemiológov týkajúcim sa fyzických kontaktov ľudí i reštrikciám vo výrobe a podnikaní, ktoré považuje za príliš škodlivé pre ekonomiku.

Novým koronavírusom sa v Brazílii doteraz infikovalo viac ako 1,6 milióna ľudí a vyše 66.000 ich zomrelo na respiračné ochorenie COVID-19 spôsobené novým koronavírusom.

Samotný Bolsonaro v stredu prostredníctvom sociálnej siete Twitter oznámil, že sa má “veľmi dobre” a má len mierne symptómy ochorenia, čo pripísal užívaniu antimalarického preparátu hydroxychlorochín – zatiaľ netestovanému na liečbu COVID-19.

0
Uložiť článok
Komentovať