Lucia Strmenská / / Série
Po celom svete neustále počúvame o rôznych vraždách, napadnutiach a kriminalite. Vedeli ste ale o týchto kriminálnych prípadoch, ktoré sa naozaj v minulosti stali,...

Po celom svete neustále počúvame o rôznych vraždách, napadnutiach a kriminalite. Vedeli ste ale o týchto kriminálnych prípadoch, ktoré sa naozaj v minulosti stali, a to práve tu, na Slovensku? Dokonca možno ani nie tak dávno a možno ani nie tak ďaleko od tvojho mesta.

Bratislava, 1994

vietnamsky masaker2Viliam Hauser a Róbert Matta sa poznali zo základnej školy a obaja sa vyučili v jednom z bratislavských učňovských stredísk. Istý čas pracovali vo firme ISTROCHEM Bratislava, kde s nimi na rovnakej prevádzke pracovali aj dvaja Vietnamci. Po príchode na Slovensko sa Vietnamci veľmi rýchlo usadili a začali úspešne podnikať s elektronikou a textilom. Onedlho tu založili aj firmu DUK s.r.o. ktorá prenajala priestory na Starej Vajnorskej ceste, v ktorých Vietnamci aj bývali. Je zrejmé, že o plánovanej krádeži vôbec netušili, pretože im nebolo podozrivé ani to, že Matta a Hauser si tieto priestory chodili viackrát obzerať. K plánovanému činu si zadovážili zbrane – samopal tzv. Škorpión a pištoľ. Nájdené nábojnice a strely svedčia o tom, že si zbrane v lesoparku nad Račou najprv preskúšali. Deň pred plánovaným zločinom Matta zakúpil 100 kusov nábojov, preto doteraz nie je jasné, či naozaj plánovali len krádež alebo mali vopred premyslenú aj vraždu.

8. apríla 1994, teda v deň vraždy, sa obvinení stretli už v popoludňajších hodinách, navštívili spolu pár reštaurácii a neskôr sa pod vplyvom alkoholu rozhodli, že svoj plán skutočne zrealizujú. Spolu so zbraňami si zaobstarali aj chirurgické rukavice, leukoplast na zlepenie zásobníkov, obväz na prevesenie samopalu cez rameno a baloniak na prenesenie samopalu. Hauserovým autom sa potom odviezli na východné nádražie, kde odstavili auto a na Starú Vajnorskú cestu išli pešo. Keď prišli na miesto činu, zistili, že Vietnamci sú doma a rozhodli sa skutok napriek tomu vykonať. Brána do areálu firmy, ako aj brána do skladových priestorov vôbec nebola zabezpečená, ani uzamknutá. Okolo ôsmej hodiny večer vstúpil Matta do skladu kde sedel nič netušiaci Vietnamec, s ktorým Matta kedysi pracoval v ISTROCHEME. Namieril naňho samopal a žiadal ho aby mu hneď vydal peniaze. Vietnamec pristúpil ku stolíku, kedy sa Matta zľakol, že zo zásuvky vyberie zbraň a hneď po ňom niekoľko krát vystrelil, v dôsledku čoho na mieste zomrel. Poistil sa ešte ranou istoty. Priamo do hlavy.

vietnamsky masaker3Vo vedľajšej miestnosti sedel druhý Vietnamec, ktorý sa po výstreloch snažil ujsť a nereagoval na Mattove výkriky. Ten naňho začal okamžite strieľať zo vzdialenosti asi troch metrov a tak isto ho na mieste zabil asi piatimi ranami, po ktorých sa opäť poistil ranou istoty.

0
Komentovať (0)