Určite sa to stáva každému z vás. Po istom čase si uvedomíte že z páru vašich obľúbených ponožiek je už len osamotený jedinec. Kde sa však...

Určite sa to stáva každému z vás. Po istom čase si uvedomíte že z páru vašich obľúbených ponožiek je už len osamotený jedinec. Kde sa však stratila druhá ponožka? Z nohy sa vám len tak sama nestratila a doma ju neviete nikde nájsť. Záhada pre Sherlocka Holmesa. Namiesto neho sa však na problematiku večného strácania ponožiek pozreli vedci. A prinášajú zaujímavé vysvetlenie, kde sa fusakle strácajú.

Jeden z najväčších problémov bežného života, neustále strácanie ponožiek, stojí každého slušného občana, ktorý po strate jednej ponožky nespája nespojiteľné a nevymýšľa divoké kombinácie ponožiek, ktoré by sa k sebe mohli hodiť, nemálo peňazí. Veď podľa štatistiky stratí človek počas života asi 1200 ponožiek. A kde vlastne? Odpoveď je pranie.

tumblr.com
tumblr.com

Tým vedcov zo spoločnosti Samsung zistil, že strácanie ponožiek je priamo závislé od prania bielizne. Na vypočítanie „indexu straty ponožiek“ vymysleli dokonca matematický vzorec, ktorý vám opíšeme neskôr. Pozrime sa teraz radšej na výsledky, ktoré svojím experimentom odhalili.

dollarstoremom.com
dollarstoremom.com

Experiment prebiehal na vzorke 2000 ľudí, ktorí boli ochotní a nechali svoje špinavé oblečenie prať vedcom. Tí zistili, že pravdepodobnosť straty ponožky vzrastá s veľkosťou danej práčovne (v západných krajinách je bežné, že ľudia práčky doma nemajú a svoje oblečenie si perú vo verejných práčovniach).  V našich pomeroch si za veľkosť práčovne môžeme predstaviť počet ľudí v domácnosti. Rozhodujúce je tu totiž, koľko ľudí práčku bežne používa. Experimentom vedci zistili, že ľudia stratia minimálne 15 ponožiek za rok. Priemerne vás teda ponožky za celý život stoja až 3600 eur.

buzz60.com
buzz60.com

A tu už máme sľubovaný vzorec na výpočet indexu straty ponožiek. Do vzorca vstupuje niekoľko parametrov. L- veľkosť práčovne s dvoma premennými p-počet ľudí v domácnosti a f-frekvenciou prania. C- zložitosť prania s dvoma parametrami, kde t-počet praní (farebné aj biele) a t- počet ponožiek praných za týždeň. Ďalšími premennými sú P- miera pozitívneho prístupu k praniu (od 1 do 5) a A – stupeň pozornosti pri praní, ktorý je vlastne číslom, ktoré vyjadruje koľko z nasledujúcich aktivít pri praní robíte: kontrola vreciek, narovnanie rukávov, otočiť oblečenie správnym smerom (nie naruby), rozvitie ponožiek.

Skúsite si vypočítať váš index! Alebo sa ponožky u vás zázračne nestrácajú?

Uložiť článok

Najnovšie články